hétfő, április 29, 2024
HomeMotorsportsA Peugeot nehéz monzai bemutatkozást él át, de: "Hiszünk benne, hogy tudjuk...

A Peugeot nehéz monzai bemutatkozást él át, de: „Hiszünk benne, hogy tudjuk tartani a lépést”

Sok probléma, de ígéretes köridők is: Így tekint vissza a Peugeot a 9X8-as hiperautójának monzai WEC-bemutatójára

A 9X8-assal Monzában megrendezett első WEC-futamon a Peugeot méltányos árat fizetett. A 93-as (di Resta/Jensen/Vergne) számos probléma és defekt után kénytelen volt feladni a versenyt.

„Kemény verseny volt számunkra” – mondta Olivier Jansonnie technikai igazgató a ‘Sportscar365’-nek. „Azért jöttünk ide, hogy tanuljunk, és sokat tanultunk. A tegnap esti rajt és a kvalifikáció nehéz volt. Az egyik autónak, a 93-assal „egyszerre”.

„Az egyik probléma”, amely a teljesítményvesztéshez vezetett, a biturbóból származó nyomás hiánya volt, mondta. „Nem tudjuk, hogy ez a probléma vagy egy másik probléma következménye” – tette hozzá a Peugeot technikai igazgatója. A 93 mindössze 46 kört tett meg a Monza 6h-ban – a győztes táv 194 kör volt.

Peugeot 94: A biztonsági autó a vég kezdete

A testvérautó viszont a verseny első harmadában már sejtette, mire képes a Peugeot 9X8-as. A Duval/Menezes/Rossiter kettős körülbelül két órán keresztül tartotta a lépést a Toyoták és az Alpine közötti hármas csatával. „Aztán a biztonsági autó pont rosszkor jött, és a problémák még ráadásul jöttek” – siránkozott Jansonnie.

A Peugeot az adatok alapján túlmelegedés jeleit észlelte a 94-es autó összességében sokkal jobb versenyt futott” – jegyzi meg Jansonnie. „Csak néhányszor kellett megállnunk az autó hőmérsékletével kapcsolatos probléma miatt. Itt mindenképpen tanulunk valamit a forgalomban való versenyzésről. Néhány törmelék repkedett, és ez új tapasztalat volt számunkra. Ez is része annak, amit meg akarunk tanulni.”

A 9X8 ígéretes tempó a WEC bemutatkozásán

A szabadedzéseken a Peugeot számára jobban alakultak a dolgok. Ott az oroszlános márka minden ülésen legalább egy autót a top 3-ban tudott elhelyezni. Az FT3-as gyorsaságin elért legjobb idejükkel (mindkettő 1:37.0 perc) Mikkel Jensen a 94-es autóval 1.6 másodpercen belülre kerültek a hétvége leggyorsabb idejéhez képest.

Ezt a Glickenhaus pilótája, Romain Dumas állította be a kvalifikáción, amikor fölényesen megszerezte a pole-t. A Peugeot lemaradása a Toyotával szemben mindössze 0,7 másodperc volt. A Peugeot-k 1,7 másodperccel maradtak el a leggyorsabb versenykörről (mindkettő 1:38,3 perc). „Ha az autó most az egyszer gond nélkül megy, akkor úgy gondoljuk, hogy tartani tudjuk a lépést”, Jansonnie meg van győződve.

And folytatja: „Soha nem tudjuk pontosan, mit csinál a konkurencia. De ha megnézzük az utolsó etapunkat, a köridők elég versenyképesek voltak. Ez egy nagyon jó válasz számunkra. Tudtuk, hogy még sokat kell tanulnunk. Azt hiszem, elértük a céljainkat, mert tanulni jöttünk.”

„Valószínűleg új problémákat fog találni”, amíg Fuji

Most már csak a monzai tanulságokat kell levonni, és a következő, fudzsi futamig elsajátítani. Jansonnie azonban tudja, hogy még csak az elején járnak: „Reméljük, hogy meg tudjuk oldani az itt felmerült problémákat. Valószínűleg újakat is találunk majd. Ezt a játékot fogjuk játszani az év végéig.”

2023-ban végre nem lesz több kifogás. Akkor a Peugeot nem csak a teljes WEC-szezonban fog versenyezni. A Toyota és a Glickenhaus mellett a Ferrari, a Porsche és a Cadillac személyében új, élvonalbeli versenytársak is lesznek.