szerda, május 1, 2024
HomeWorld Cup 20223:1 Norvégia ellen: Japán stílusosan jutott be a negyeddöntőbe

3:1 Norvégia ellen: Japán stílusosan jutott be a negyeddöntőbe

Az elődöntő vitathatatlanul legjobb csapata a 16 között a nem túl meggyőző norvégokkal találkozott. Japán az erősségeit kihasználva játszott, és a Norvégia ellen aratott 3:1-es győzelem után a negyeddöntőben ünnepelhetett.

A spanyolok elleni 4-0-s győzelemhez képest Futoshi Ikeda edző három változtatást eszközölt: a játékmester Hasegawa visszatért a kezdő tizenegybe Hayashi helyett, Tanaka és Fujino kapott előnyt Ueki és Naomoto helyett. A három mérkőzésből kilenc ponttal és 11-0-s gólkülönbséggel rendelkező Nadeshiko csapat favoritként lépett pályára a csoportkörben nem teljesen meggyőző norvég csapat ellen.

Hege Riise edző az előselejtező utolsó napján a Fülöp-szigetek ellen aratott 6-0-s győzelem után mindössze egy változtatást eszközölt a felállásán, ami a késői kvalifikációt jelentette a legjobb 16 közé: A középpályán a barcelonai Engen helyett az Arsenalban játszó Maanumot állította be. Hansen, aki Riise éles kritikája után került a figyelem középpontjába, a körülötte kialakult felháborodás ellenére ismét a kezdőcsapatban kapott helyet. A korábbi világklasszis Hegerberg ismét csak a kispadon ült, ahogyan az utóbbi időben is, miután a Svájc elleni gól nélküli döntetlen előtt ágyéksérülést szenvedett.

Norvégia a korai öngól ellenére is visszavág

A japánok a mérkőzés elejétől kezdve átvették a játék irányítását, és igyekeztek variálható, labdabirtoklásra épülő játékukat játszani. Miyazawa (1.), Shimizu (6.) és Tanaka (14.) előbb nem talált be, de nem sokkal később már a norvég hálóban volt a labda: Miyazawa keresztlabdáját Engen sajnos Mikalsen irányítása ellenére a saját kapujába lőtte, 1:0 Japánnak (15.).

Újra nyomás alatt tartotta Japán a norvég hátvédeket, és újra és újra megingásra késztette őket, de a meglepő egyenlítő gól mégis megszületett: Böe Risa erős keresztlabdája után Reiten emelkedett a legmagasabbra a büntetőponton, viszonylag ellenőrizetlenül, és jól helyezett fejessel megállíthatatlanul helyezte a labdát a bal sarokba (20.).

A váratlan góltól felbátorodva a norvégok bátrabban játszottak, és sikerült kivenniük a szelet a Nadeshiko vitorlájából, legalábbis egyelőre. A játék kiegyenlítettebbé vált, kevés gólszerzési lehetőséggel. Japán továbbra is előre kombinált, de alig tudta legyőzni az immár biztonságosan álló norvégokat, ami az utolsó passzok pontatlanságának is köszönhető volt.

Norvégiai visszatérés túl későn

A második harmad az elsőhöz hasonlóan kezdődött, Japán a kapu felé haladt, Norvégia pedig hajlamos volt a hibákra. Nem volt meglepő, hogy a skandinávok akaratlanul is részesei voltak a második japán gólnak. Egy veszélyes helyzetet már tisztáztak, de Böe Risa a saját tizenhatosán belül komoly hibát vétett, és egyenesen Shimizu útjába játszotta a labdát, aki Engenről a hálóba terelte azt közelről, így 2-1 (50.).

A Nadeshiko ezután uralta a játékot, alig hagyta levegőt venni Norvégiát, és türelmesen várta a következő norvég hibát, hogy nagy lehetőséget teremtsen. A 70 százalék körüli labdabirtoklás azonban ritkán vezetett egyértelmű gólszerzési lehetőségekhez, de Ikeda csapata már nem kényszerült nagy erőfeszítésekre az állás miatt.

A norvégok csak az utolsó negyedórában, Hegerberg lecserélése után kaptak össze, és Saevik (77.), valamint Maanum (79.) szerezték a második félidő első góljait. Japán azonban ismét jéghidegnek bizonyult az átlövőmozgásban, és Miyazawa révén 3:1-re alakította az állást (81.). Az utolsó percekben Yamashita egy bravúros védéssel akadályozta meg, hogy a mérkőzés ismét feszültté váljon (90.+1).

Míg a norvégoknak haza kell utazniuk, addig Japán készülhet a negyeddöntőre. Ott vagy a világbajnok USA, vagy az olimpiai második helyezett Svédország vár rájuk jövő pénteken 9.30-kor.