понеделник, април 29, 2024
HomeWorld Cup 20223:1 срещу Норвегия: Япония стига до четвъртфиналите със стил

3:1 срещу Норвегия: Япония стига до четвъртфиналите със стил

Според мен най-добрият отбор от предварителния кръг срещна неубедителните норвежци в 16-ия кръг. Япония игра според силните си страни и отпразнува мястото си на четвъртфиналите след безапелационна победа с 3:1 над Норвегия.

В сравнение с победата над Испания с 4:0 треньорът Футоши Икеда направи три промени: плеймейкърът Хасегава се завърна в стартовата единайсеторка на мястото на Хаяши, Танака и Фуджино бяха предпочетени пред Уеки и Наомото. С девет точки от три мача и голова разлика 11:0 „Надешико“ влиза в този мач като фаворит срещу отбора на Норвегия, който не е бил напълно убедителен в груповата фаза.

Треньорът Хеге Рийзе направи само една промяна в състава си след крайната победа с 6:0 над Филипините в последния ден от предварителния кръг, която означаваше късно класиране за последния 16-и кръг: Енген от Барселона замени Маанум от Арсенал в средата на терена. Хансен, която беше в центъра на вниманието след острата си критика към Рийзе, отново получи стартово място въпреки шума около нея. Бившата световна шампионка Хегерберг отново беше само на пейката, както напоследък, след като получи контузия в слабините преди равенството без голове с Швейцария.

Норвегия се върна въпреки ранния автогол

Японците поеха контрола върху мача от самото начало и се опитаха да играят своята променлива и ориентирана към владеене на топката игра. Миязава (1.), Шимизу (6.) и Танака (14.) първи не вкараха, но малко по-късно топката беше в норвежката мрежа: Кръстна топка на Миязава за съжаление беше отклонена от Енген срещу посоката на Микалсен в собствената ѝ врата за 1:0 за Япония (15.).

И отново Япония продължи да упражнява натиск и отново и отново караше норвежката задна линия да плува, но изненадващият изравнителен гол бе отбелязан: След силно подаване на Бьо Риза, Райтен се изкачи най-високо в наказателното поле, сравнително необезпокояван, и с добре пласиран удар с глава пласира топката неспасяемо в левия ъгъл (20.).

Окуражени от неочаквания гол, норвежците заиграха по-смело и успяха да отнемат вятъра от платната на Надешико, поне за момента. Играта стана по-равностойна, с малко възможности за отбелязване на гол. Япония продължаваше да комбинира напред, но трудно успяваше да преодолее норвежците, които сега стояха сигурно, което се дължеше и на липсата на прецизност при финалния пас.

Норвежкото завръщане идва твърде късно

Вторият период започна като първия, като Япония се движеше към вратата, а Норвегия беше склонна към грешки. Не беше изненада, че скандинавците бяха неволно замесени във втория японски гол. Опасната ситуация вече беше изчистена, но Бьо Риса допусна сериозна грешка в собствената си шестнайсеторка и отигра топката право на пътя на Шимизу, който я отклони от Енген и от близка дистанция я вкара в мрежата, за да направи 2:1 (50-та).

След това Надешико доминираше в играта, като почти не позволяваше на Норвегия да диша и търпеливо чакаше следващата норвежка грешка, за да създаде голям шанс. Около 70-процентното владеене на топката обаче рядко водеше до чисти възможности за гол, но отборът на Икеда вече не беше принуден да полага големи усилия заради резултата.

Едва в последния четвърт час норвежците се мобилизираха след смяната на Хегерберг, а Саевик (77-и) и Маанум (79-и) отбелязаха първите голове за второто полувреме. Япония обаче за пореден път се оказа леденостудена в преходното си движение и чрез Миязава вкара за 3:1 (81.). Ямашита предотврати повторното изостряне на играта в последните минути с блестящо спасяване (90.+1).

Докато норвежците трябва да се приберат у дома, Япония може да се подготви за четвъртфиналите. Там следващия петък от 9.30 ч. ги очакват или световните шампиони САЩ, или олимпийските вицешампиони Швеция.