péntek, május 17, 2024
HomeMotorsports24h Daytona 2022: WTR-Acura a pole-on a kvalifikációs futam szoros párharca után

Duell az utolsó körben érintéssel az IMSA 2022-es Daytona 24 órás versenyének utolsó kvalifikációs futamán – Az első GTD Pro pole a Lamborghinié

Ricky Taylor, Filipe Albuquerque, Alexander Rossi és Will Stevens a Wayne Taylor Racing (WTR) Acura ARX-05 DPi versenyautójával áll a pole pozícióból a Daytonai 24 órás verseny 60. futamára, az IMSA 2022-es szezonjának nyitóversenyére.

Nyolcadik helyezett a Daytonai 24 órás versenyen.

Amint az 2021 óta szokás, a Daytona International Speedwayen rendezett endurance verseny pole-ját nem a klasszikus kvalifikációs tréningen, hanem a kvalifikációs futamon határozták meg. Az előző évhez hasonlóan ez a kvalifikációs futam jelentette a hivatalos daytonai elő-teszt, az úgynevezett „Roar before the 24” csúcspontját és lezárását. (Fotók: Daytona előzetes teszt a 24 órás Daytona 2022-es kvalifikációs futamával)

A kvalifikációs futam 1:40 órás távján izgalmas párbajt láthattunk a győzelemért vasárnap napsütéses, de hűvös (tizenkét Celsius-fok) körülmények között. Ricky Taylor a WTR-Acurával vezetett, amikor az utolsó kör 1-es kanyarjában Richard Westbrook a JDC-Miller-Cadillac (Vautier/Westbrook/Duval/Keating) megtámadta.

Az említett helyszínen enyhe érintkezés történt. Míg Westbrook megpördült, de így is második lett, Taylor megszerezte a győzelmet, és ezzel együtt a pole-t a 24 órás versenyre magának és versenyzőtársainak, Albuquerque-nek, Rossinak és Stevensnek.

Míg a jövő hétvégi 24 órás verseny 61 autója három-négy versenyzővel van tele, addig a kvalifikációs futamra csak az a két versenyző nevezett be autónként, akik az egész szezonra kiemeltek. Háttér: A kvalifikációs futam az IMSA összesített ranglistáján is pontokat hoz. (Eredmény: kvalifikációs futam a 24h Daytona 2022-re)

Van der Zande a Ganassinak először gyors – aztán túl gyors

Tristan Vautier indult az élről a JDC Miller Cadillacben. Közvetlenül mögötte azonban Renger van der Zande a 01-es Ganassi-Cadillac (Van der Zande/Bourdais/Dixon/Palou) a hatodik helyről a másodikra rohamozott még az első kör vége előtt.

A rakétás rajt után van der Zande több körön keresztül nem vette le a szemét Vautier-ről. A sűrű lappangó forgalomban közel fél óra után valóban volt helycsere – de nem az élmezőnyért folytatott küzdelemben. Van der Zande elvesztette a második pozíciót Filipe Albuquerque-től a Wayne Taylor Acurával.

Közvetlenül a pozícióváltás után a 01-es Ganassi-Cadillac-et a boxba hívták. Sebastien Bourdais vette át a kormányt. A franciát azonban azonnal tájékoztatták, hogy van der Zande túl gyors volt a boxutca bejáratánál. A következmény: áthajtásos büntetés, amit Bourdais-nak le kellett töltenie.

Aközben a JDC-Miller első boxkiállása simán ment. Az éllovas Vautier egy körrel van der Zande után jött be, és átadta a helyét Richard Westbrooknak. Egy körrel később Albuquerque átadta a Wayne Taylor Acurát Ricky Taylornak. A 100 perces verseny három szakasza közül a másodikban pedig egy hajszállal gyorsabb volt Westbrooknál.

Duell az utolsó körben

A második etapban azonban a Shank-Acura (Jarvis/Blomqvist/Castroneves/Pagenaud) állt az élen, miután Tom Blomqvist alig több mint 20 perc után átadta a vezetést Oliver Jarvisnak. Ugyanezt a stratégiát alkalmazva a 31-es Action Express Cadillac (Derani/Nunez/Conway) lett a második. Itt az újonc Tristan Nunez már korán átadta a kormányt a címvédő Pipo Deraninak.

Ennek megfelelően az Action Express és a Shank tábor korán megtette második boxkiállását. Miután ezt a teljes mezőny teljesítette, Ricky Taylor a Wayne Taylor Acurával az utolsó etapra a mezőny élére állt, közvetlenül Westbrook előtt a JDC Miller Cadillacben.

A kettőjük közötti párbaj, amelyet érdemes volt megnézni, és amely az utolsó kör 1-es kanyarjában történt érintkezésben csúcsosodott ki, végül Taylor javára dőlt el. Westbrook maradt a P2, és így számára, Tristan Vautier, Loic Duval és Ben Keating számára a jövő hétvégi 24 órás versenyen a rajtrács első sorának külső oldalán a hely.

Az IMSA 2022-es szezonnyitóján a DPi-osztályban hét autó áll rajthoz. A Wayne Taylor Acura és a JDC Miller Cadillac mögött a 31-es Action Express Cadillac előtt, amely egy késői extra üzemanyag-stop után a kvalifikációs futamban a DPi mezőnyét zárta.

Az első GTD Pro pole a Lamborghinié

Az IMSA színtér GT-mezőnyének csúcsosztálya 2022-ben az új GTD Pro osztály. Ebben az osztályban, amelyben 13 autó indul Daytonában, a kvalifikációs futam győzelmét, és ezzel együtt a 24 órás verseny pole pozícióját is a Lamborghini szerezte meg.

Andrea Caldarelli és Mirko Bortolotti a TR3-as Lamborghinivel (Caldarelli/Bortolotti/Mapelli/Ineichen) egy ugyancsak figyelemre méltó párharcban megelőzte Julien Andlauert és Alessio Picariellót a WeatherTech Porschéval (Andlauer/Picariello/MacNeil/Cairoli). A P3-at Matthieu Jaminet és Felipe Nasr szerezte meg a Pfaff Porschéval (Jaminet/Nasr/Campbell).

A BMW mindkét autóval az utolsó helyen végzett a 13 autóból álló GTD Pro mezőnyben az M4 GT3 amerikai bemutatkozásán. A Corvette is vitathatóan még nem fedte fel minden kártyáját a P8 és a P9 esetében.

Újabb osztálypólusok a PR1-nek, Andrettinek és a Mercedesnek

A DPi és a GTD-Pro mellett további három osztály is indul a 2022-es IMSA-szezonban: LMP2, LMP3 és GTD.

A Daytona pole-setterek ebben a három osztályban a kvalifikációs futamon elért győzelmek után a következők: 52 PR1-Oreca (Keating/Jensen/Huffaker/Lapierre) az LMP2-ben, Andretti-Ligier (Andretti/Burdon/Lindh/Chaves) az LMP3-ban és Winward-Mercedes (Ward/Auer/Ellis/Grenier) a GTD-ben, amely a legátfogóbb a 22 autóval.

A Daytonai 24 órás verseny 60. kiadásának rajtja jövő szombaton (január 29-én) helyi idő szerint 13:40-kor (közép-európai idő szerint 19:40-kor) lesz. A tavalyi évhez képest a verseny így két órával előrébb került. (Livestream, TV-idők, rajtlista és társai: Minden információ a 24 órás Daytona 2022-es futamról).