Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWRC Rally Monte-Carlo 2024: Ο Thierry Neuville φτάνει στην κορυφή

WRC Rally Monte-Carlo 2024: Ο Thierry Neuville φτάνει στην κορυφή

Ο Thierry Neuville αντικαθιστά τον Elfyn Evans στην κορυφή του Ράλλυ Μόντε-Κάρλο το πρωί του Σαββάτου, αλλά η τριπλή μάχη για τη νίκη συνεχίζεται

Η πρωτιά άλλαξε χέρια το πρωί του Σαββάτου στο Ράλλυ Μόντε-Κάρλο, την πρεμιέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλλυ 2024 (WRC): Αφού ο οδηγός της Toyota, Elfyn Evans, ηγήθηκε του αγώνα για δέκα ειδικές διαδρομές, εκδιώχθηκε από τη θέση του στον ήλιο από τον Thierry Neuville (Hyundai) στην ενδέκατη διαδρομή.

Ως αποτέλεσμα, η τριπλή μάχη για τη νίκη στον πρώτο γύρο της σεζόν κορυφώνεται. Μετά από έντεκα από τις 17 ειδικές διαδρομές, ο Neuville έχει προβάδισμα 5,1 δευτερολέπτων έναντι του Evans, ενώ ο Sebastien Ogier (Toyota) βρίσκεται μόλις 7,7 δευτερόλεπτα πίσω από τον Neuville στην τρίτη θέση και έχει ακόμα την ευκαιρία να πάρει τη δέκατη νίκη του στο Ράλλυ Μόντε-Κάρλο.

Ο Neuville ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός στην ένατη ειδική διαδρομή στην αρχή της ημέρας. Στην 19,79 χιλιομέτρων διαδρομή “Esparron – Oze 1”, πήρε 9,6 δευτερόλεπτα από τον Evans και έως και 18,1 δευτερόλεπτα από τον Ogier. Ο Γάλλος παραδέχθηκε στη συνέχεια ότι οι συνθήκες ήταν καλύτερες από ό,τι ανέφεραν οι κατάσκοποί του στο χαλίκι. “Οι πληροφορίες μου ήταν μάλλον υπερβολικά ασφαλείς”, δήλωσε ο Ogier στο Rally.TV.

Στη δέκατη ε.δ., ο Ogier αντεπιτέθηκε με τον ταχύτερο χρόνο, ενώ ο Neuville ήταν και πάλι ταχύτερος από τον Evans, απομακρύνοντας τον Ουαλό από την πρώτη θέση κατά 0,9 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ο Evans επιβραδύνθηκε σε αυτό το στάδιο από αστοχίες στο υβριδικό του σύστημα κίνησης. Στο τέλος του πρωινού, ο Βέλγος ήταν επιπλέον 4,2 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον Evans

Ο Tänak κάνει καλύτερο ξεκίνημα στην επιστροφή του στη Hyundai

Και αυτό παρά το γεγονός ότι ο Neuville δεν ήταν εκατό τοις εκατό ικανοποιημένος από την απόδοσή του. “Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω τις οδηγίες [του συνοδηγού] και τότε διστάζω. Ο ρυθμός μου ήταν λίγο αργός στο τέλος, αλλά είναι ένα νέο στάδιο, κάναμε ό,τι μπορούσαμε”, δήλωσε ο Βέλγος στο Rally.TV.

Ο Ott Tänak, ο οποίος γίνεται όλο και καλύτερος στο πρώτο του ράλι μετά την επιστροφή του στην εργοστασιακή ομάδα της Hyundai, εξακολουθεί να βρίσκεται στην τέταρτη θέση. Ο Εσθονός σημείωσε τον πρώτο του ταχύτερο χρόνο στην ενδέκατη ειδική διαδρομή – την ίδια ώρα με τον team-mate του Neuville. Πέμπτος είναι ο Adrien Fourmaux (Ford).

Έκτος είναι ο team-mate του στην M-Sport, Gregoire Munster (Ford), ο οποίος έβαλε θαυμαστικό στην πρώτη ειδική της ημέρας με τον τρίτο ταχύτερο χρόνο. Ως αποτέλεσμα, ο Λουξεμβούργιος ξεπέρασε και τον Andreas Mikkelsen (Hyundai) στη γενική κατάταξη, ο οποίος συνεχίζει να αγωνίζεται στην επιστροφή του στην κορυφαία κατηγορία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλλυ

Ενθουσιώδης μάχη για τη νίκη στο WRC2

Ένα παράδειγμα αυτού ήταν ένα οδηγικό λάθος του Νορβηγού στην αρχή της ημέρας στην ένατη ειδική διαδρομή. Ο Mikkelsen πάτησε τα φρένα στην πρώτη κιόλας στροφή και γλίστρησε εκτός πίστας με τους τροχούς μπλοκαρισμένους.

Ο Takamoto Katusta (Toyota) βελτιώθηκε στην όγδοη θέση της γενικής κατάταξης μετά το ολίσθημά του το πρωί της Παρασκευής. Πίσω του, η πρωτιά στην κατάταξη του WRC2 παραμένει σκληρά αμφισβητούμενη. Οι Nikolai Gryasin (Citroen), Pepe Lopez (Skoda) και Yohan Rossel (Citroen) απέχουν μόλις 14,6 δευτερόλεπτα.

Το απόγευμα του Σαββάτου, οι τρεις ειδικές διαδρομές του πρωινού θα οδηγηθούν ξανά στο Ράλλυ Μόντε-Κάρλο