Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο εντελώς αποτυχημένο ντεμπούτο του Sommer στην Ίντερ

Το εντελώς αποτυχημένο ντεμπούτο του Sommer στην Ίντερ

Αν και η RB Σάλτσμπουργκ έχασε δύο πέναλτι, ο νεοαποκτηθείς Γιαν Σόμμερ ήταν ένας από τους πιο αδύναμους παίκτες των φιλοξενούμενων στη νίκη της Ίντερ Μιλάνου με 4-3 σε δοκιμαστικό παιχνίδι το βράδυ της Τετάρτης

Το κενό που καλείται να καλύψει ο Yann Sommer στην Ίντερ Μιλάνου δεν είναι ακριβώς μικρό: ο André Onana ήταν ένας από τους βασικούς παίκτες της φιναλίστ του Champions League και δεν άξιζε άδικα πάνω από 50 εκατομμύρια ευρώ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτό το καλοκαίρι. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ίντερ, ο Σόμερ μπορεί να προκάλεσε αμφιβολίες σε ορισμένους οπαδούς για το αν είναι ο κατάλληλος διάδοχος του Ονάνα.

Σε κάθε περίπτωση, τα πρώτα λεπτά δύσκολα θα μπορούσαν να κυλήσουν χειρότερα για τον 34χρονο Ελβετό, όταν οι Νερατζούρι έδωσαν δοκιμαστικό αγώνα με την RB Σάλτσμπουργκ υπό καταρρακτώδη βροχή το βράδυ της Τετάρτης. Ήδη από το πέμπτο λεπτό ανέτρεψε ξεκάθαρα τον επιθετικό της RB Καρίμ Κονατέ μέσα στην περιοχή και στάθηκε τυχερός που ο 19χρονος έβαλε το πέναλτι που του αναλογούσε πάνω από την εστία

Δύο γκάφες μετά από έξι λεπτά

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Sommer δεν ήταν αρκετά αποφασιστικός στην απομάκρυνση της μπάλας στην άκρη της περιοχής, επιτρέποντας στον Konaté να σουτάρει στο άδειο δοκάρι από αριστερά. Αργότερα, ο νεοφερμένος με το νούμερο ένα στη φανέλα του, ο οποίος είχε αποκτηθεί από την FC Bayern έναντι έξι εκατομμυρίων ευρώ, έδειξε λίγο μεγαλύτερη σταθερότητα και ήταν ανίσχυρος στο δεύτερο και τρίτο γκολ που δέχθηκε – αμφότερα μετά από μια τυπική κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά, στο τέλος ήταν ένας από τους πιο αδύναμους παίκτες των φιλοξενούμενων.

“Βασικά, δεν είχε την ασφάλεια που θα περίμενε κανείς από κάποιον που η διοίκηση είχε κυνηγήσει καιρό και σκληρά”, σχολίασε η “Gazzetta dello Sport”. Τα καλά νέα, είπε, ήταν ότι η καλύτερη στιγμή για να αντέξει κανείς τέτοια παιχνίδια ήταν στην προετοιμασία.

Αλλωστε: Ο Σόμερ έπαιξε μόλις δύο ημέρες μετά την υπογραφή του, πανηγύρισε μια νίκη με 4:3 και απέκρουσε ένα δεύτερο πέναλτι. Ο 19χρονος Κροάτης Ρόκο Σίμιτς, όπως και ο Κονατέ ο παίκτης που εκτελέστηκε με φάουλ στην εναρκτήρια φάση, σούταρε δίπλα από τα δεξιά στο 69ο λεπτό, ο Σόμερ θα ήταν στη δεξιά γωνία.

“Χαρούμενος για το ντεμπούτο μου με την Ίντερ”, έγραψε ο πρώην παίκτης της Μουνάιχ στο Instagram μετά. “Θα έρθουν κι άλλα!” Σίγουρα θα αναφερόταν σε αποστολές και όχι σε ατυχείς εμφανίσεις όπως αυτή στο Σάλτσμπουργκ.