Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣκορ 6-1: Η Τσέλσι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ του πρώτου...

Σκορ 6-1: Η Τσέλσι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στον τελικό

Η

Τσέλσι έχασε με 1-0 τον πρώτο αγώνα του ημιτελικού του Λιγκ Καπ στην έδρα της FC Middlesbrough, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας της Αγγλίας. Στο δεύτερο παιχνίδι, οι Μπλε δεν άφησαν τίποτα καλύτερο και προκρίθηκαν στον τελικό μετά από νίκη με 6-1

Μετά την ισοπαλία 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, η Τσέλσι ήταν φυσικό να βρίσκεται υπό πίεση την Τρίτη και χρειαζόταν απεγνωσμένα μια νίκη στην έδρα της.&nbsp- Και έτσι ακριβώς έκαναν οι γηπεδούχοι. Η πρώτη τους ευκαιρία ήρθε στο ενδέκατο λεπτό με τον Chilwell, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά πάνω από το δοκάρι. Ο εξτρέμ είχε χτυπήσει και τον τερματοφύλακα Γκλόβερ, αλλά το σφύριγμα του διαιτητή παρέμεινε σιωπηλό και δεν υπήρχε VAR σε αυτόν τον γύρο.

Όμως το προβάδισμα για τους μπλε δεν άργησε να έρθει: Μετά από συνδυασμό μέσω Τσίλγουελ και Στέρλινγκ, η μπάλα κατέληξε στον Μπρόγια, ο Χάουσον προσπάθησε να διώξει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του (15ο). Η Μίντλεσμπρο ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αμέσως μετά την πτώση της, αλλά ο Ρότζερς δεν τελείωσε αρκετά εύστοχα τη μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο 45λεπτο (15).

Η Τσέλσι σοβαρεύεται πριν την ανάπαυλα

Κατά τα άλλα, όλα ήταν στα χέρια των Μπλε, οι οποίοι ήθελαν να μην αφήσουν καμία αμφιβολία για το ποιος θα προχωρήσει στον τελικό. Ο Φερνάντεζ άνοιξε το σκορ πριν την ανάπαυλα και έβαλε μπροστά το φαβορί με 2:0 – το 0:1 του πρώτου αγώνα είχε ήδη ανατραπεί (29′). Η Τσέλσι σοβαρεύτηκε, συνέχισε να παίζει μπροστά – και πέτυχε το τρίτο γκολ με τον Ντισάσι, αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν την κατοχή της μπάλας (36′). Η Μίντλεσμπρο ήταν πλέον τελείως εκτός κλίματος και έκανε το επόμενο λάθος με τον Μπαρλάζερ, ο οποίος έχασε την μπάλα από τον Πάλμερ μέσα στην περιοχή του. Ο μεσοεπιθετικός δεν χρειάστηκε να ερωτηθεί δύο φορές και έκανε το 4:0 στην ανάπαυλα (42′).

Στην τελική φάση, όλα ξαναγίνονται

Η μονομαχία των ημιτελικών είχε ήδη κριθεί στην ανάπαυλα. Η Τσέλσι δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει από τον έλεγχο μετά την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν την αναμέτρηση με αρκετή κατοχή μπάλας, αλλά δεν έκαναν περισσότερα από όσα ήταν απολύτως απαραίτητα. Η Μίντλεσμπρο στάθηκε πολύ βαθιά και μάλλον ήθελε να αποτρέψει κάτι χειρότερο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδεύει προς την ολοκλήρωσή του. Στη συνέχεια όμως οι Λονδρέζοι ανέβασαν και πάλι στροφές. Αρχικά, ο Πάλμερ έκανε το 5:0 και πέτυχε διπλή κεφαλιά (77′), ενώ στη συνέχεια ο αναπληρωματικός Μαντουέκε διαμόρφωσε το 6:0 (81′). Το τελευταίο γκολ ανήκε όμως στους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ρότζερς πέτυχε το γκολ της παρηγοριάς με ωραίο σουτ (88′).

Η Τσέλσι προκρίθηκε επάξια στον τελικό με μια καθαρή νίκη με 6:1 και θα αντιμετωπίσει πλέον τη Φούλαμ ή την Liverpool FC στις 25 Φεβρουαρίου. Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη, με τους Reds να κερδίζουν το πρώτο παιχνίδι με 2-1 στην έδρα τους