Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρεμιέρα με Νάσβιλ: Το Μαϊάμι με τον Μέσι μόνο στην ισοπαλία

Πρεμιέρα με Νάσβιλ: Το Μαϊάμι με τον Μέσι μόνο στην ισοπαλία

Αφού ο Λιονέλ Μέσι οδήγησε την Ίντερ Μαϊάμι στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ, ο Αργεντινός έκανε και τέλειο ντεμπούτο στο MLS. Κόντρα στο Νάσβιλ, το Μαϊάμι έμεινε για πρώτη φορά χωρίς νίκη.

Άγνωστο συναίσθημα για τον Λιονέλ Μέσι και την Ίντερ Μαϊάμι: Για πρώτη φορά από την άφιξη του Αργεντινού σούπερ σταρ στα μέσα Ιουλίου, ο σύλλογος δεν κέρδισε. Κόντρα στη Nashville SC, η ομάδα του συνιδιοκτήτη Ντέιβιντ Μπέκαμ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το 0-0. Ο ίδιος ο Μέσι βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο για ολόκληρο το ματς στο δεύτερο παιχνίδι του στο MLS. Στο ντεμπούτο του με τους New York Red Bulls, ο παγκόσμιος πρωταθλητής είχε ακόμη αντικατασταθεί – και μάλιστα αμέσως επιτυχώς.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν στην αρχική ενδεκάδα τους πρώην αστέρες της Μπάρτσα, Ζόρντι Άλμπα και Σέρχιο Μπούσκετς, δέχθηκαν κατά διαστήματα πίεση απέναντι σε μια δυνατή ομάδα της Νάσβιλ με επικεφαλής τον Γερμανό επιθετικό Χάνι Μούχταρ – που αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν. Ένα γκολ του Mukhtar ακυρώθηκε ως οφσάιντ (70ο).

Αποτυγχάνει να σκοράρει στις καθυστερήσεις ο Μέσι – Το Μαϊάμι παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα

Στην αντίπερα όχθη, ο Μέσι έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες για ελεύθερο σουτ μπροστά στα μάτια του προέδρου της FIFA, Τζιάνι Ινφαντίνο, αλλά είχε άλλη μια ευκαιρία για να πάρει το τυχερό χτύπημα στις καθυστερήσεις. Ωστόσο, το χαμηλό σουτ του παγκόσμιου πρωταθλητή βρήκε το αφεντικό του στον τερματοφύλακα της Νάσβιλ, Έλιοτ Πανίκο (90.+1), έπειτα από μια αξιοσημείωτη ντρίμπλα στη δεξιά πλευρά.

Στον τελικό του Leagues Cup, το Μαϊάμι είχε επικρατήσει με 10:9 στη διαδικασία των πέναλτι της Νάσβιλ. Με την ισοπαλία, το Μαϊάμι παραμένει κολλημένο στον πάτο της βαθμολογίας της Ανατολικής Περιφέρειας στην 14η θέση (21 βαθμοί) μετά την κατάκτηση του τίτλου. Ο Μέσι και η παρέα του θα αγωνιστούν ξανά το βράδυ της Κυριακής (4 π.μ. CEST) στο Los Angeles FC