Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠερίεργη διακοπή σε αγώνα τένις

Περίεργη διακοπή σε αγώνα τένις

Υπομονή χρειάστηκε κατά τη διάρκεια του τάι μπρέικ στον ημιτελικό τένις του Μόντρεαλ. Διότι στο 3:4 υπήρξε μια απρόσμενη διακοπή.

Μια έκπληξη περίμενε τους παίκτες στο δεύτερο σετ του ημιτελικού του τουρνουά τένις WTA στο Μόντρεαλ. Κατά τη διάρκεια του τάι μπρέικ στο 6:6, ακούστηκε ξαφνικά μουσική από τα ηχεία. Ακούστηκε η επιτυχία της Rednex “Cotton Eye Joe”. Το νούμερο ένα στον κόσμο Iga Swiatek κοίταξε έκπληκτη, η αντίπαλός της Jessica Pegula χτύπησε την μπάλα στο κενό.

Η διαιτητής χαμογέλασε για λίγο, κούνησε ελαφρώς το κεφάλι της και φώναξε: “Παίκτες, παίξτε ξανά τη μπάλα”. Στη συνέχεια αναφέρθηκε εν συντομία στην οργάνωση: “Ηχοσύστημα, σας ευχαριστώ”. Η Pegula δεν μπόρεσε να πετύχει άλλον πόντο στο υπόλοιπο του τάι μπρέικ, χάνοντας με 4:7.

Στο τέλος, η Swiatek έχασε την πέμπτη νίκη της σε τουρνουά της χρονιάς στο WTA Tour. Η 22χρονη Πολωνή ηττήθηκε με 2-6, 7-6 (7-4), 4-6 από την Pegula και γνώρισε την τρίτη της ήττα στον όγδοο αγώνα της με την Αμερικανίδα τενίστρια. Η Swiatek έχασε προβάδισμα με 4:2 στο τρίτο σετ.

Η Pegula, μετά τον θρίαμβό της επί της τέσσερις φορές νικήτριας του Grand Slam, θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Yelena Rybakina από το Καζακστάν, νικήτρια του Wimbledon το 2022, και τη Ludmilla Samsonova.

Η Σβιάτεκ έχει κατακτήσει τους τίτλους στο Γαλλικό Όπεν, καθώς και στη Στουτγάρδη, τη Ντόχα και τη Βαρσοβία (στον τελικό απέναντι στη Λάουρα Ζίγκεμουντ) φέτος. Η 22χρονη έφτασε επίσης στον τελικό της Μαδρίτης και του Ντουμπάι. Είναι η υπερασπίστρια του τίτλου στο επερχόμενο US Open.