Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Świątek ξεπερνάει τον Pegula - και γίνεται ξανά νούμερο ένα

Ο Świątek ξεπερνάει τον Pegula – και γίνεται ξανά νούμερο ένα

Η

Iga Świątek κέρδισε τον τελικό της WTA στο Κανκούν. Κλείνει τη χρονιά του τένις ως η υψηλότερη παίκτρια στην παγκόσμια κατάταξη

Η Iga Świątek κέρδισε τους τελικούς της WTA στο Κανκούν. Στον τελικό, η Πολωνή σταρ κέρδισε την Αμερικανίδα Jessica Pegula με 6-1, 6-0. Με αυτόν τον τρόπο, η 22χρονη σταρ κατέκτησε για πρώτη φορά τον τίτλο του WTA Finals και ανέκτησε επίσης την πρώτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Η Svitek έχει κερδίσει τους τελευταίους 11 φετινούς της αγώνες τένις.

Σε έναν μονόπλευρο αγώνα που διήρκεσε μόλις 59 λεπτά, η Svitek ήταν η κυρίαρχη παίκτρια από την αρχή, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της. Η τέσσερις φορές νικήτρια του Grand Slam εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δύο ευκαιρίες που είχε για break point στον πρώτο γύρο, κρίνοντας το πρώτο σετ μετά από μόλις 27 λεπτά.

Το πρώτο break point για την Pegula λίγο πριν το τέλος του σετ

Το πρώτο break point για την Pegula λίγο πριν το τέλος του σετ.
Όσοι ήλπιζαν σε συγκινήσεις στο δεύτερο σετ του τελικού απογοητεύτηκαν. Αντιθέτως. Η καλύτερη σβούρα της Πολωνίας έκανε κιμά την αντίπαλό της, η οποία έδειχνε ανήμπορη και χτύπησε πολλές μπάλες στο φιλέ. 23 αβίαστα λάθη σε όλο το ματς (έναντι μόλις έξι της Swinetka) απεικόνιζαν την κατάσταση στο γήπεδο.

Η Pegula κέρδισε το πρώτο της break point στο τελευταίο game του αγώνα. Όμως η Świątek απέκρουσε τον πόντο, προτού σημειώσει το πρώτο της match point λίγο αργότερα και καταρρεύσει ευτυχισμένη στο πάτωμα. Για την ίδια, ήταν η πρώτη επιτυχία σε τελικό WTA της καριέρας της.

Αλλά και η γερμανική ομάδα είχε λόγο να πανηγυρίσει στο Μεξικό. Η Laura Siegemund ήταν η πρώτη Γερμανίδα που θριάμβευσε στα διπλά. Η 35χρονη Σουάβια νίκησε 6-4, 6-4 τις Nicole Melihar-Martinez και Ellen Perez από τις Ηνωμένες Πολιτείες και την Αυστραλία στον τελικό με τη Ρωσίδα Vera Zvonareva. Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Λόγω των χαοτικών καιρικών συνθηκών στο Κανκούν, οι δύο τελικοί έπρεπε να διεξαχθούν μια μέρα αργότερα από το προγραμματισμένο, τη Δευτέρα.