Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Γιόκιτς παίρνει φόρα με τριπλ-νταμπλ: Οι Νάγκετς νίκησαν τους Λέικερς

Ο Γιόκιτς παίρνει φόρα με τριπλ-νταμπλ: Οι Νάγκετς νίκησαν τους Λέικερς

Πριν την έναρξη της νέας σεζόν στο ΝΒΑ, οι Ντένβερ Νάγκετς πήραν τα δαχτυλίδια τους για το πρωτάθλημα – στη συνέχεια ο Νίκολα Γιόκιτς και οι συν αυτώ νίκησαν τους Λέικερς

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν τη νέα σεζόν με μια ξεκάθαρη νίκη και έβαλαν αμέσως θαυμαστικό. Μετά την υποχρεωτική τελετή με πανό και δαχτυλίδι για το περσινό πρωτάθλημα, οι Νάγκετς επικράτησαν με 119-107 το βράδυ της Τρίτης (τοπική ώρα). Οι πανηγυρισμοί σαφώς και δεν είχαν τονώσει μόνο τους γηπεδούχους στο παρκέ (Γιόκιτς: “Μας έδωσε ώθηση. Δεν θέλαμε να το αφήσουμε να μας χαλάσει τη βραδιά”), αλλά και τους σχεδόν 20.000 θεατές στην αίθουσα, οι οποίοι χειροκροτούσαν δυνατά και επευφημούσαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τους πρώτους πόντους της νέας σεζόν πέτυχε ο Άντονι Ντέιβις, αλλά οι Νάγκετς πήραν το προβάδισμα μετά από λίγα λεπτά, το διεύρυναν εν τω μεταξύ στους 18 πόντους και δεν το άφησαν από τα χέρια τους στη διάρκεια του αγώνα. Οι Λέικερς γύρω από τον Λεμπρόν Τζέιμς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τους τρεις πόντους, παρά τις προσπάθειες του σούπερ σταρ και του AD.

“Το πρώτο ημίχρονο ήταν υπέροχο”, δήλωσε ο Γιόκιτς, ο οποίος σημείωσε από την αρχή τριπλ νταμπλ με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ερωτηθείς αν το θέμα ήταν η υπεράσπιση του τίτλου για τους Νάγκετς, απάντησε: “Νομίζω ότι έχουμε μια ευκαιρία, γιατί όχι. Ο πυρήνας της ομάδας είναι ακόμα εδώ.”