Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜόνο ένας βαθμός απέναντι στη Σέφιλντ: Η Άστον Βίλα έχασε το άλμα...

Μόνο ένας βαθμός απέναντι στη Σέφιλντ: Η Άστον Βίλα έχασε το άλμα στην κορυφή της βαθμολογίας

Στην αναμέτρηση της Παρασκευής για την 18η αγωνιστική της Premier League, η Άστον Βίλα είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει άλμα στην κορυφή του πίνακα, τουλάχιστον εν μία νυκτί. Ωστόσο, η Βίλα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 από την ουραγό Σέφιλντ Γουένσντεϊ

Η Άστον Βίλα, η ομάδα-έκπληξη της φετινής σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ, πήγε στο παιχνίδι με την ουραγό Σέφιλντ Γουένσντεϊ με την ευκαιρία να κάνει άλμα στην κορυφή του πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ, τουλάχιστον εν μία νυκτί

Σύμφωνα με τη θέση της στον πίνακα, ο ρόλος του φαβορί ήταν ξεκάθαρος και η Βίλα ξεκίνησε αμέσως να δικαιολογεί τη θέση της. Ο Γουάτκινς σηκώθηκε για να πιάσει την κεφαλιά μετά από σέντρα στο 10ο λεπτό, αλλά απομακρύνθηκε από τον Σόουζα πριν προλάβει να τελειώσει. Προς μεγάλη ενόχληση των γηπεδούχων, ο διαιτητής Άντονι Τέιλορ δεν σφύριξε (10ο λεπτό). Παρ’ όλα αυτά, η Aston Villa παρέμεινε στη διεκδίκηση της νίκης και λίγο αργότερα ο Bailey είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, αλλά ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν ήταν μόνο δεύτερος καλύτερος σε μια μονομαχία με τον τερματοφύλακα της Sheffield, Foderingham (17).

Η Άστον Βίλα συνέχισε να κυριαρχεί και στο επόμενο διάστημα, με τη Σέφιλντ να μην μπορεί κατά διαστήματα να επηρεάσει και να επικεντρώνεται καθαρά στην άμυνα. Ωστόσο, η ομάδα του υπογείου στάθηκε σταθερά στην άμυνα και δεν επέτρεψε σχεδόν καμία ευκαιρία. Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έσπασαν -τουλάχιστον υποτίθεται- τα δεσμά. Ο Bailey είχε σκοράρει μετά από ασίστ του Watkins, αλλά επειδή ο Ramsey είχε εμποδίσει τον Foderingham στο προηγούμενο κόρνερ, το VAR παραδέχθηκε ξανά το εναρκτήριο γκολ (59′).

Ζανιόλο κοντράρει τον Τοξότη

Η Άστον Βίλα κατάφερε λίγα πράγματα μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν οι φιλοξενούμενοι ξαφνικά μπήκαν στο παιχνίδι. Αρχικά, ο κεντρικός αμυντικός της Βίλα, Κόνσα, απέκρουσε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του (82′), ενώ στη συνέχεια η μπάλα ξαφνικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα: Μετά από την προπαρασκευή του Χάμερ, ο Άρτσερ σκόραρε εναντίον της πρώην ομάδας του για να ανατρέψει πλήρως το παιχνίδι (87′).

Όμως δεν είχαν τελειώσει ακόμα όλα, καθώς οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στην απειλή της εντός έδρας ήττας. Και δύο λεπτά πριν από τη λήξη των εννέα λεπτών των καθυστερήσεων, ανταμείφθηκαν για τις προσπάθειές τους. Ο Ζανιόλο πήδηξε ψηλότερα από τον Φόδερινγκχαμ σε μια εναέρια διεκδίκηση και σούταρε στην κενή εστία – 1:1 (90. +7). Και κάπως έτσι έμεινε, μετά από 15 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα κατά τη διάρκεια της σεζόν, η Άστον Βίλα αναγκάστηκε να αρκεστεί σε άλλη μια ισοπαλία μπροστά στους δικούς της φιλάθλους και έχασε επίσης την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του πίνακα.