Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΘέαμα με επτά γκολ: Η PSG κέρδισε το ματς της κορυφής

Θέαμα με επτά γκολ: Η PSG κέρδισε το ματς της κορυφής

Η Paris Saint-Germain κέρδισε τον αγώνα κορυφής της Ligue 1. Οι πρωτοπόροι επικράτησαν της δεύτερης Μονακό σε ένα παιχνίδι με υψηλό σκορ. Ο Ντεμπελέ πανηγυρίζει το ντεμπούτο του

Ο αγώνας

J μεταξύ της PSG και της Μονακό άξιζε από την αρχή να χαρακτηριστεί αγώνας κορυφής. Υπήρχε πολύ παιχνίδι και προς τις δύο κατευθύνσεις, συμπεριλαμβανομένων και κάποιων γρήγορων αιφνιδιασμών. Οι Παριζιάνοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από νωρίς και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων: ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος είχε υπογράψει στους Παριζιάνους μέσα στην εβδομάδα, ξεσκόνισε ένα λάθος του τερματοφύλακα Κεν (18.)

Ο Minamino σκόραρε επίσης μετά από λάθος του τερματοφύλακα.
Ωστόσο, η Μονακό δεν κρύφτηκε στην πρωτεύουσα. Ο Μιναμίνο, τον οποίο έβαλε ο προπονητής Άντι Χούτερ στη θέση του Μπεν Γιέντερ, σούταρε από νωρίς άουτ (7ο λεπτό). Ο Ιάπωνας ήταν όμως αυτός που ισοφάρισε στο 22ο λεπτό: ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ είχε εύκολο έργο μετά από λάθος πάσα του Ντοναρούμα.

Οι τερματοφύλακες απέδειξαν επίσης ότι οι Ντοναρούμα και Κεν έχουν τα ατού τους: οι Ελβετοί εκμεταλλεύτηκαν μία φορά τον Εμπαπέ (8′) και δεν επέτρεψαν στον Χακίμι να πλασάρει (14′). Ο Ιταλός έφτασε κοντά σε μια απόκρουση του Μαγκασά (11′).

Ηταν αναμενόμενο ότι οι πολυάριθμες ευκαιρίες θα οδηγούσαν σε γκολ και αυτό συνέβη στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από αδέξιο μαρκάρισμα του Magasa στον Dembele, ο Mbappé πέτυχε το 14ο φετινό του γκολ από την άσπρη βούλα (39′). Η απόκρουση του Κεν από τον Γάλλο (32′) και το σουτ-μαμούθ του Ντοναρούμα από τον Μιναμίνο (45′) έκαναν το 2-1 στο ημίχρονο

Ο Ντεμπελέ πετυχαίνει επιτέλους το γκολ του

Τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τον Λουίς Ενρίκε πριν από λίγο, η PSG επικεντρώθηκε στην άμυνα και με δυσκολία επέτρεψε στη Μονακό να σκοράρει. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ λιγότερο πλούσιο σε ευκαιρίες από το πρώτο, αλλά ήταν και πάλι γεμάτο ανατροπές: Ο Ντεμπελέ, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Παρί (70ο), και ο Βιτινιά, με ωραίο σουτ (72ο), εξασφάλισαν την υποτιθέμενη προκαταρκτική απόφαση με διπλή ισοπαλία.

Ο Μπαλογκούν, που μέχρι τότε ήταν σχεδόν αόρατος, αντέδρασε άμεσα και έκανε το 2-4 (75′). Δεν ήταν το τελευταίο γκολ ενός σπουδαίου αγώνα: η PSG, που είχε τις δύο πρώτες φάσεις προς την εστία μετά την ανάπαυλα, αμύνθηκε καλά μέχρι το τέλος και ανταμείφθηκε για την αποτελεσματική δουλειά της με γκολ του Kolo Muani με το τελικό σφύριγμα (90.+6).

Μετά από αυτή τη νίκη με 5-2 στο Champions League, οι Παριζιάνοι συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στο Champions League με ένα σημαντικό παιχνίδι απέναντι στη Νιούκαστλ (Τρίτη, 21:00), ενώ η Μονακό φιλοξενεί τη Μονπελιέ την επόμενη Κυριακή (15:00).