Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Άρσεναλ επιβιώνει από τη συναρπαστική τελική φάση και παραμένει στην κορυφή...

Η Άρσεναλ επιβιώνει από τη συναρπαστική τελική φάση και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Η ΠΑΕ Άρσεναλ κέρδισε τη Γουλβερχάμπτον Γουόντερερς και παραμένει στην κορυφή της Premier League. Παρά τα δύο πρώτα γκολ, στο τέλος ήταν συναρπαστικό απέναντι στη Γουλβς

Η ομάδα του προπονητή Mikel Arteta, που επέλεξε τον Trossard μετά το 6-0 επί της RC Lens στο Champions League (ο Havertz αναγκάστηκε να κάτσει στον πάγκο), ξεκίνησε δυνατά και γρήγορα καρπώθηκε τους καρπούς: ο Saka σκόραρε από κοντά έπειτα από ωραίο συνδυασμό (6ο λεπτό)

Ödegaard αυξάνει το προβάδισμα λίγο μετά το 1:0 του Saka

Οι Κανονιέρηδες συνέχισαν να πιέζουν και αύξησαν το προβάδισμά τους στις πρώτες φάσεις: ο Ödegaard μετά την επόμενη καλή κίνηση τοποθέτησε την μπάλα σε κόρνερ (13′). Ο Τρόσαρντ, από την άλλη, δεν κατάφερε να νικήσει τον Χοσέ Σα (20) – η τελευταία ενέργεια του τερματοφύλακα της Γουλβς, ο οποίος λίγο αργότερα χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Μπέντλεϊ (23).

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, η Άρσεναλ άφησε τους φιλοξενούμενους να έρθουν, αλλά παρέμεινε επικίνδυνη μπροστά: ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι σημάδεψε το δοκάρι (37′), ο Γκαμπριέλ Ζέσους έχασε επίσης το 3:0 (38′, 45.+2). Στο τέλος των επτά λεπτών των καθυστερήσεων, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων Χουάνγκ βρέθηκε ξαφνικά μπροστά στο τέρμα, αλλά ο πρώην παίκτης της Λειψίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράγια.

Μετά την αλλαγή του τέλους, η δράση άλλαξε πολύ, με τις ευκαιρίες για γκολ να είναι λίγες. Ο πρώην παίκτης της Χέρτα, Ματέους Κούνια, έχασε την καλύτερη για τη Γουλβς (52′).

Η Άρσεναλ, η οποία είχε αισθητά κατεβάσει ταχύτητα, αλλά εξακολουθούσε να έχει στη διάθεσή της καλές αλληλουχίες πάσας, δεν ήταν σχεδόν καθόλου επικίνδυνη για μεγάλα διαστήματα – και όταν ήταν, οι Κανονιέρηδες έχασαν διπλή ευκαιρία, όπως οι Trossard και Saka (82′).

Ο Ματέους Κούνια μειώνει το προβάδισμα – επόμενο γκολ από αλουμίνιο για την Άρσεναλ

Αυτό πήρε την εκδίκησή του: ο Matheus Cunha έκανε το 2-1 (86′) μετά από λάθος του Zinchenko στην περιοχή του. Στη συνέχεια η Γουλβς πίεσε για την ισοφάριση, αλλά αυτή δεν επρόκειτο να έρθει ποτέ. Η Άρσεναλ, για την οποία ο τζόκερ Nketiah βρήκε μόνο το δοκάρι άλλη μια φορά (87′), κέρδισε το πέμπτο σερί ανταγωνιστικό παιχνίδι της

Και για τις δύο ομάδες, το πρωτάθλημα της Premier League συνεχίζεται κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Την Τρίτη στις 21.15, οι Gunners φιλοξενούν τη νεοφώτιστη Luton Town. Η Γουλβς φιλοξενεί λίγο νωρίτερα (8.30μμ) την Burnley FC.