неделя, юни 16, 2024
HomeMotorsportsSRX Hartford: 2022 титла за Марко Андрети и последна победа в състезанието...

SRX Hartford: 2022 титла за Марко Андрети и последна победа в състезанието за Чейс Елиът

На пистата „Шарън“ Чейс Елиът печели последното състезание от 2022 Superstar Racing Experience, а Марко Андрети спорно се провъзгласява за шампион

Марко Андрети е шампионът на сезон 2022 Superstar Racing Experience (SRX). Андрети, който донякъде противоречиво спечели титлата в събота вечер, е вторият шампион в историята след съоснователя на сериите Тони Стюарт през първия сезон 2021 г. в сериите за състезателни автомобили на къси писти, създадени миналата година от Тони Стюарт и Рей Евърнъм.

На пистата Шарън Спийдуей с дължина 0,375 мили в Хартфорд, Охайо, победата в главното състезание на финала на сезона в събота вечер спечели Чейс Елиът. Шампионът на NASCAR за 2020 г. вече участва във финала на сезона на SRX миналата година (тогава в Нашвил) като гост-стартер и спечели категорично. Сега той е направил това в Хартфорд. Но това беше маловажен въпрос.

Бой за титлата: Андрети обръща Нюман

Рян Нюман стартира в главното състезание от полпозишън благодарение на най-добрите резултати от състезателните маншове (P1 и P4). Въпреки това Марко Андрети влезе в решаващото за сезона състезание от 70 обиколки като лидер в генералното класиране. Полякът Нюман беше първият преследвач на Андрети в класирането по точки.

Нюман поведе на старта, след това загуби водачеството от стартиралия като гост Чейс Елиът, но си го върна. При третото рестартиране Нюман и Елиът се бореха за лидерството, когато Нюман беше завъртян от Андрети, който се движеше трети. Лидерът и вицешампионът отпаднаха в задната част на полето от 13 автомобила в резултат на сблъсъка.

Докато в челото Чейс Елиът взе рестарта след сблъсъка на Andretti-Newman заедно с новия лидер Боби Лабонте и бързо го прибра, Тони Стюарт започна да се изявява. Преминавайки през Елиът, „Смоук“ не само участва в състезанието, но и за кратко в борбата за титлата.

Чейс Елиът спечели финала на сезона – Андрети спаси титлата от Нюман

В битката за победата в състезанието Елиът се върна в битката след последния рестарт, изпревари Стюарт и повтори последната си победа от 2021 г. на друга писта. Стюарт финишира втори след Мат Кенсет, но това не му е достатъчно, за да спечели втора поредна титла.

Марко Андрети все пак стигна до P8 въпреки сблъсъка, който предизвика с Нюман, и невинното участие в катастрофата между Райън Хънтър-Рий и Дейв Блейни. По този начин Андрети почти си е осигурил титлата дори без победа през този сезон.

Когато излязоха от колата, имаше освирквания, но и възгласи. В късната катастрофа Андрети нарани ръката си, но завърши състезанието – и взе титлата.

Райън Нюман, който също участваше в катастрофата между Хънтър-Рий и Дейв Блейни, завърши състезанието с P9, непосредствено зад Андрети. В крайното класиране в борбата за титлата победителят от Стафорд Спрингс загуби две точки. Защитаващият титлата си Тони Стюарт завършва втория сезон на SRX на трето място в генералното класиране.

Загори: катастрофа с пет автомобила в Загоривка 1

Двата 12-минутни манша, които се проведоха предварително за определяне на стартовата решетка за основното състезание, бяха спечелени от Райън Нюман и Чейс Елиът. Още в първия манш (манш 1) имаше катастрофа, в която участваха петима пилоти: Пол Трейси, Тони Канаан, Мат Кенсет и стартиращите гости Райън Блейни и Чейс Елиът.

Майкъл Уолтрип също участва в катастрофата, но се отърва. Той стартира от P1 в първия манш и в крайна сметка завърши втори след Райън Нюман и пред Марко Андрети.

Във втория манш Пол Трейси отново премина изцяло през линията. В този случай причината беше инцидент с Райън Хънтър-Рий в задната част на полето. В предната част Дейв Блейни и Чейс Елиът дълго време се бориха помежду си във втория манш. Елиът надделя, а по-възрастният Блейни отпадна в последната минута. P2 и P3 заеха Тони Канаан и Боби Лабонте.

С финала на пистата Sharon Speedway в Хартфорд приключи вторият сезон на SRX. Все още няма календар за третия сезон на популярните серии за автомобилни състезания на Тони Стюарт и Рей Евърнъм.