събота, април 27, 2024
HomeMotorsportsPorsche "изпусна много точки": Верлайн обобщава 2022 г.

Porsche „изпусна много точки“: Верлайн обобщава 2022 г.

Пилотът на Porsche Паскал Верлайн има смесени чувства за сезона на Формула Е през 2022 г.: „Темпото беше налице през повечето време, но… „

Заводският отбор на Porsche завърши изминалия сезон на 2022 г. на Световния шампионат на Формула Е едва на седмо място в отборното класиране, въпреки една победа през този сезон.

С изключение на мексиканската Е-Приза през февруари, където Паскал Верлайн и съотборникът му Андре Лотерер спечелиха двойна победа, нито един от двамата пилоти на Porsche не успя да завърши на подиума през сезона.

Porsche направи пробив с първата си победа в Мексико Сити благодарение на интелигентна състезателна стратегия. Благодарение на умишленото пестене на енергия в ранните етапи, състезанието продължи с една обиколка повече, отколкото много от състезателите очакваха. Резултатът: докато на много други отбори буквално им свършиха силите, Верлайн и Лотерер финишираха в P1 и P2.

След един-два удара в Мексико обаче Porsche не успя да постигне повече. В E-Prix в Монако Верлайн се оттегли, докато водеше, поради технически проблем с електрическото задвижване. Само няколко минути по-късно съотборникът му Лоттерер бе блокиран там заради сблъсък.

Спадът на Порше започна в Монако

„Мисля, че загубихме много точки“, обобщи Верлайн сезон 2022 във Формула Е за Porsche пред „Аутоспорт“. „От гледна точка на усещането, то започна в Монако, където трябваше да се оттегля, след като нищо не се получи, докато бях начело.“

„След като сменихме частта от автомобила, която беше отговорна за това, имаше наказание“, каза Верлайн. Пилотът на Porsche има предвид понижението с пет позиции на стартовата решетка за индонезийската E-Prix в Джакарта. Между другото, частта, отговорна за повредата в Monaco, е дефектен трансформатор на напрежение.

Но това не беше достатъчно. „Темпото в повечето случаи беше налице, но след това имахме проблем в Маракеш, когато състезанието от четвърта позиция на стартовата решетка се обърка“, спомня си Верлайн за мароканската Е-Приса. Там Porsche 9XX Electric премина на грешен режим на старта, което означаваше, че Верлайн не разполагаше с пълната мощност в състезанието. Той завърши извън точките в P12.

2023: Работният екип на Porsche с Феликс да Коста вместо с Лотерер

Веерлайн постигна най-добрия си резултат за сезона освен победата в Мексико – два пъти бе шести (Рим и Берлин). Най-добрият резултат на Лотерер, освен P2 в Мексико Сити, е P4 три пъти (Рияд, Рим и Берлин). Вехрейн заключава: „Равносметката е, че не спечелихме точките, които заслужавахме. Втората половина на сезона не беше добра от гледна точка на резултатите.“

За сезон 2023 г. във Формула Е – първият от ерата на Gen3 – Верлайн ще остане в заводския отбор на Porsche, а Лотерер ще премине в новия клиентски отбор Andretti-Porsche. Мястото му на съотборник на Верлайн ще заеме бившият шампион Антонио Феликс да Коста, който напусна DS-Techeetah след три сезона.

Формула Е не е единствената състезателна серия, в която Porsche ще участва през 2023 г. Освен това има значително присъствие на сцената за издръжливост. Програмата включва както Световния шампионат за издръжливост (WEC), така и Северноамериканския шампионат за издръжливост (IMSA). И в двете състезателни серии Team Penske, който отговаря за заводското участие на Porsche, ще използва два от чисто новите автомобили Porsche 963 LMDh.

Лотерер вече е потвърден като един от редовните пилоти на Porsche 963. Наскоро Верлайн тества автомобила и се надява да получи един от все още наличните кокпита. Ако това се случи, през 2023 г. двете състезания ще завършат с двойна програма – LMDh и Формула Е. За Лотерер подобна двойна програма вече е сигурна.