сряда, май 15, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Мартинсвил: Уилям Байрън повежда Хендрик с една-две-три победи в юбилейния сезон

В 40-ата годишнина от първата победа на отбора на Рик Хендрик трима от четиримата му пилоти водят в отсъствието на шефа – годишнина и за Пенске

Осмото от 36-те състезания през сезон 2024 за Купата на NASCAR се проведе при ярко слънце на Martinsville Speedway в неделя. И за пореден път слънцето грееше най-ярко за отбора на Рик Хендрик.

Това беше 29-ият път, в който пилот от неговия отбор триумфира на ултракъсия овал. Този път обаче триумфът беше много специален. Победата отиде при Уилям Байрън (Hendrick-Chevrolet), следван от съотборниците си Кайл Ларсън и Чейс Елиът на P2 и P3.

Състезанието бе решено едва в овъртайма след 415 обиколки вместо първоначално планираните 400. Най-яростният съперник на екипа на Хендрик обаче сам се извади от решението със спиране в бокса в последната жълта фаза

Четири рубиненочервени специални дизайна в Hendrick

В памет на факта, че пролетното състезание в Мартинсвил преди 40 години е състезанието, в което Джеф Бодин печели първата победа за отбора на Рик Хендрик (тогава All-Star Racing), и четирите Шевролета на Хендрик се състезаваха в неделя в специална рубиненочервена ливрея.

От 1985 г. състезателният отбор е официално известен като Hendrick Motorsports, но без първата победа на Бодин в Мартинсвил през април 1984 г. Hendrick Motorsports вероятно никога нямаше да съществува. Между другото, собственикът на отбора Рик Хендрик не беше на пистата за годишнината в неделя поради скорошна операция на коляното.

След като Джеф Бодин даде команда за стартиране на двигателите заедно с Джеф Гордън, пилотът на Хендрик Кайл Ларсън отново стартира от полпозишън, точно както миналия уикенд в Ричмънд. В сегмента Q2 на квалификацията в събота Ларсън този път бе с цели 0,001 секунди по-бърз от Буба Уолъс (23XI-Toyota).

На старта на неделното състезание Ларсън веднага пое водачеството в рубиненочервения 5 Hendrick-Chevrolet, а Уолъс беше на второ място. И този ред не се промени през целия първи състезателен сегмент.

Победи на сцената за Кайл Ларсън и Дени Хамлин

Този първи сегмент от състезанието (Етап 1) включваше 80 обиколки, всички от които бяха проведени на зелено. Кайл Ларсън беше точно пред Буба Уолъс при флага на първия етап. Чейс Елиът пресече финалната линия на трето място. Уилям Байрън показа най-голямо темпо напред в друг от четирите рубиненочервени Hendrick-Chevrolet. Той се придвижи от 18-о място на стартовата решетка до осма позиция в рамките на първите 80 обиколки.

Вторият състезателен сегмент (Етап 2) включваше 100 обиколки. На старта водеше Джоуи Логано (Penske-Ford), който при предупредителния сигнал в етапа бе поставил само две вместо четири нови гуми. Въпреки че се навършиха 40 години от така важната първа победа за Hendrick, в неделя Penske премина границата от 6000 старта във всички състезателни серии. И на тази годишнина пилотът на Пенске Логано се задържа дълго време начело въпреки неблагоприятните си гуми

На 169-ата обиколка Логано беше заменен като лидер от Дени Хамлин (Gibbs-Toyota). Когато флагът на Етап 2 бе показан след 180 обиколки, Хамлин изпревари Буба Уолъс и Кайл Ларсън. Логано обаче всъщност успя да загуби само четири позиции в 100-те обиколки на Етап 2 с двете си стари гуми (лявата страна на автомобила)

Дюел Хамлин срещу Елиът, но Байрон с най-добрата стратегия

Останалите обиколки бяха отчетени от последния сегмент на състезанието (Етап 3). В този момент оставаха само 220 обиколки, тъй като дистанцията на пролетното състезание в Мартинсвил вече беше намалена от 500 на 400 обиколки преди две години. Чейс Елиът водеше в началото на Етап 3, въпреки че Дени Хамлин бе запазил лидерството по време на рутинния питстоп в етапа за предупреждение.

Елиът обаче спечели рестарта и след това направи първите си обиколки начело за деня. Пилотът на рубиненочервения № 9 Hendrick-Chevrolet водеше в състезанието до 258-ата обиколка, преди пилотът на Gibbs Дени Хамлин – след няколко обиколки рамо до рамо с Елиът – най-накрая да успее да си върне първата позиция.

Следващият питстоп бе направен при зелено време около 100 обиколки преди края. Чейс Елиът си върна позицията в дуел с Дени Хамлин, защото Хамлин бе останал на пистата твърде дълго като лидер и в резултат на това бе загубил време

Най-големият печеливш беше пилотът, който пръв беше спрял на зеления флаг. Това беше Уилям Байрън в рубиненочервения 24 Hendrick-Chevrolet. Фактът, че Байрон, Елиът и Хамлин не бяха разделени от десетки обиколки, а влязоха в бокса в три последователни обиколки, показва колко близко беше състезанието.

Факт е, че Байрон изпревари Елиът 90 обиколки преди края и беше виртуален лидер в състезанието. В този момент той все още имаше няколко пилоти пред себе си, на които им предстоеше спиране на зелен флаг. Когато тези пилоти излязоха на пит или бяха изпреварени, Байрон не само водеше състезанието виртуално, но всъщност водеше състезанието от 75 обиколки преди края

Последната жълта фаза удължава състезанието с 15 обиколки

И: 75 обиколки преди края Hendrick Motorsports бяха напълно заели челната тройка с Уилям Байрон, Чейс Елиът и Кайл Ларсън. Първи започна да ги преследва водачът на Гибс Дени Хамлин. Точно когато изглеждаше, че състезанието ще завърши в този ред, жълтият флаг отново излезе в предпоследната обиколка. Причината беше катастрофа, в която участваше Джон Хънтър Немечек (Legacy Toyota). Имаше проблем със спирачките в предната дясна част при спирането в завой 3.

В резултат на това състезанието не продължи повече от 400 обиколки, а премина в извънредно време. Първите трима – Байрън, Елиът и Ларсън – останаха на пистата. Четвъртият Дени Хамлин бе първият, който влезе в бокса за смяна на гуми по време на жълтия период преди рестарта на овъртайма. Това се оказа грешна стратегия. Хамлин завърши състезанието извън топ 10, на P11.

При рестартирането на овъртайма Уилям Байрън поведе полето по вътрешната лента. До него от външната страна беше Чейс Елиът. Елиът опита всичко, за да изпревари Байрън, но не успя да го направи. Напротив: в последната обиколка Кайл Ларсън зае втората позиция от Елиът, който в крайна сметка завърши трети. Така че това все пак беше един-два-трима за Хендрик по случай годишнината. Четвъртият пилот на Hendrick – Алекс Боуман – завърши на P8.

В същото време Penske „само“ завършиха с P5 (Райън Блейни), P6 (Джоуи Логано) и P23 (Остин Киндрик) на юбилея. И още: след осем от общо 36 състезания този сезон Chevrolet вече има пет победи с изпитания Camaro, докато Toyota има три с Camry, който беше преработен за тази година

За сметка на това Ford все още чака първата си победа за сезона с Mustang, който е ревизиран за 2024 г. Все пак трябва да се отбележи, че във вълнуващия фотофиниш с трима пилоти в Атланта Ford беше само на 0,003 секунди от победата.

Следващата неделя (14 април) състезанието ще се проведе на пистата Texas Motor Speedway във Форт Уърт. Джими Джонсън ще се състезава за втори път през този сезон в третия автомобил Legacy Toyota (84)