петък, май 3, 2024
HomeMotorsportsMotoGP FT1 Qatar: Мартин с най-добро време, новакът Акоста на трето място

MotoGP FT1 Qatar: Мартин с най-добро време, новакът Акоста на трето място

Jorge Martin оглави първата тренировъчна сесия на MotoGP в Катар, изпреварвайки Aleix Espargaro и сензационния новак Pedro Acosta – Marc Marquez финишира четвърти

Jorge Martin завърши първата свободна тренировка за сезон 2024 на MotoGP в Катар с най-бързо време. С време от 1:52.624 минути пилотът на Pramac Ducati изпревари с малко Алейш Еспаргаро (Aprilia) и новака в MotoGP Педро Акоста (Tech3-GasGas), заемайки съответно второ и трето място.

Първата тренировка на MotoGP се проведе на дневна светлина. Както често се случва в началото на сезона, основният фокус на пилотите беше да се запознаят с пистата и условията на новите си мотоциклети и да настроят машините си след последните тестове.

Напомняме: На теста в Катар през февруари световният шампион Франческо Баня бе най-бърз с време 1:50,952 минути. Официалният рекорд на пистата е 1:51,762 минути, поставен от Лука Марини миналата година.

Полето бавно се доближаваше до тези времена през първите 45 минути на тренировката. Разликите бяха близки, както обикновено. Първите 10 бяха разделени от малко под шест десети. Общо 17 състезатели бяха в рамките на една секунда един от друг, почти цялото поле.

Сесията бе доминирана в челото от Ducati и KTM, които постоянно се редуваха на върха. В края на сесията Мартин имаше малка преднина от 0,047 секунди. Еспаргаро изтласка себе си и своята Aprilia на второ място с късна атака за време

Силна сесия показа дебютантът в MotoGP Акоста, който беше в центъра на действието от самото начало и освен някои зрелищни слайдове, направи и първото си спасяване а ла Марк Маркес в завой 1. В крайна сметка той завърши на трето място.

Новакът в Gresini Марк Маркес завърши четвърти, само на 0,177 секунди зад петия пилот на КТМ Брад Биндер. Йохан Зарко спаси честта на Honda с късен скок до шестото място в класирането. Французинът бе на три десети от секундата от най-доброто време на Мартин в сесията.

Енеа Бастианини (Ducati), Фабио Ди Джанантонио (VR46-Ducati), Джак Милър (KTM) и Баня допълниха топ 10, като Алекс Ринс беше първият пилот на Yamaha на 15-о място, а неговият съотборник Фабио Куартараро – на 19-о.

Двамата заводски пилоти на Honda завършиха сесията на 16-о и 17-о място, но и двамата все още бяха на секунда от върха. Франко Морбидели (Pramac-Ducati), който пропусна тестовете в Сепанг и Катар заради контузия на тренировката, завърши последен, на повече от две секунди зад