четвъртък, май 2, 2024
HomeMotorsportsMotoGP FT1 Austin: Винялес с първо най-добро време пред Мартин и Акоста

MotoGP FT1 Austin: Винялес с първо най-добро време пред Мартин и Акоста

Маверик Винялес води в първата тренировка на MotoGP в Остин пред лидера в световния шампионат Хорхе Мартин и новака Педро Акоста – Марк Маркес завърши на осмо място

Портимао го остави разочарован преди две седмици, след като отпадна в края на състезанието. В петък Маверик Винялес се завърна с най-добро време в първата свободна тренировка на MotoGP на пистата Circuit of The Americas

Пловдивският пилот на Aprilia оглави сесията с време 2:03.294 минути, като изпревари Хорхе Мартин (Pramac-Ducati) само с 0,149 секунди. Третото място зае дебютантът в MotoGP Педро Акоста (Tech3-GasGas), който изостана с добри три десети. И тримата пилоти бяха поставили свежи гуми Michelin за финалния пробег.

Полето направи до 17 обиколки на втората по дължина писта в състезателния календар в 45-минутната сесия, която вече не е от значение за предварителните квалификации в Q1 и Q2. Условията бяха сухи и слънчеви.

С изключение на поредица от инциденти при спиране, имаше само един инцидент. Алекс Маркес (Gresini-Ducati) се плъзна по предното колело в 12-и завой, но успя да продължи.

Зад челната тройка Енеа Бастианини (Ducati) завърши сесията на четвърто място, следван от Марко Безеки (VR46-Ducati), който допълни челната петица и бе на половин секунда от най-бързото време. Брад Биндер (KTM) завърши шести. Франко Морбидели (Pramac-Ducati) се нареди на седмо място.

Марк Маркес (Gresini-Ducati) се въздържа от късна атака със свежи гуми и в резултат на това се смъкна на осмо място. Той бе повел сесията малко след средата на времето. В крайна сметка той изостана със седем десети от темпото.

Джак Милър (KTM) и Фабио Ди Джанантонио (VR46-Ducati) допълниха топ 10 в първата свободна тренировка. Световният шампион Франческо Баня (Ducati) се нареди на единадесето място

Най-добрият пилот на Yamaha беше Алекс Ринс на 13-о място – с една секунда изоставане. Неговият съотборник Фабио Куартараро се нареди само на шест хилядни зад него. Двамата заводски пилоти на Honda Лука Марини и Жоан Мир завършиха съответно на 15-о и 16-о място, а Алейш Еспаргаро (Aprilia) бе 19-и