четвъртък, май 9, 2024
HomeMotorsportsMoto3 FT1 Аржентина: мръсна писта, но най-накрая се кара

Moto3 FT1 Аржентина: мръсна писта, но най-накрая се кара

Новичкият пилот в Moto3 Денис Фоджа направи най-бързата обиколка в сутрешната тренировка – Пистата е чиста – Много пилоти трябва да научат макета на Термас

Колоездата в Термас де Рио Хондо (Аржентина) започна в събота по новия график. Класът Moto3 започна деня в 8:15 ч. местно време (13:15 ч. централноевропейско) с първата свободна тренировка, която бе удължена до 50 минути

Както се очакваше, пистата беше все още мръсна сутринта. Въпреки това състезателите от най-малкия клас направиха своите обиколки усърдно още от самото начало. По-голямата част от състезателите също трябваше първо да опознаят трасето, тъй като Аржентина беше посетена за последен път през 2019 г.

Дълго време времената за обиколка бяха с около две секунди над съществуващите рекорди. Едва през последния четвърт час се отвори времевата пропаст. В крайна сметка опитът надделя, тъй като дебютантът в Moto3 Денис Фоджа (Honda) даде най-бързото време в края.

Предстоящият вицешампион постигна време 1:49.268. Така Фоджа остана само на около половин секунда от рекорда за обиколка. Изан Гевара (GasGas) изостана на десета от секундата и остана втори.

Новобранецът Диого Морейра (KTM) даде трето най-добро време. Същото важи и за Даниел Холгадо (KTM) на пета позиция. Кайто Тоба (KTM) бе сред първите в класирането на четвърто място. Като цяло разликите във времето бяха сравнително големи. Само единадесет състезатели бяха в рамките на една секунда (до резултата).

Местата от шесто до десето заеха Тацуки Сузуки (Honda), Дениз Енчу (KTM), Жауме Масия (KTM), Рюсей Яманака (KTM) и Аюму Сасаки (Husqvarna). PrüstelGP не беше сред водещите състезатели. Карлос Татай е 18-и, а Хавиер Артигас – 24-и.

Единственият инцидент в тази тренировка беше причинен от Матео Бертел. Италианецът се подхлъзна в началната фаза на крива 1. Нищо не се случи. Състезателят на KTM успя да продължи сесията.

Втората тренировка на Moto3 започва в 15:25 ч. централноевропейско време. Квалификациите са насрочени от 18:50 ч. централноевропейско време.