сряда, май 15, 2024
HomeFootballLASK трябва да загърби надеждите си за класиране в ЕКТ

LASK трябва да загърби надеждите си за класиране в ЕКТ

След поражението с 4:1 като гост в 16-ия кръг на Лига Конференция на УЕФА за LASK ще бъде много трудно да премине в следващия кръг. Отборът на Линц бе категорично превъзхождан в срещата си с лидерите в чешката лига.

Този четвъртък вероятно ще бъде последното участие на австрийски клуб в настоящия сезон на Европейската купа. След първия мач, завършил 1:4 в Славия Прага, надеждите на LASK да се класира на четвъртфиналите на Лига Европа пред собствена публика бяха сведени до минимум. Серийните шампиони на Чехия можеха да спечелят първата среща на Eden Arena с още по-голяма разлика въпреки кадровите проблеми.

„Съперникът ни превъзхождаше във всички аспекти още от самото начало“, категоричен бе треньорът на LASK Андреас Виланд. Линцерите, които също бяха затруднени в кадрово отношение поради отсъствието на Марко Рагуз (контузен) и Саша Хорват и Андреас Грубер (и двамата болни), имаха голям късмет, че 21-годишният нигериец Йира Сор, с когото не можаха да се справят заради бързината му, се разписа само два пъти (3-ти, 29-ти). Виланд видя „много вяло“ представяне на своя отбор през първия половин час. „Не създадохме никакъв натиск върху топката и не се борихме в двубоите с интензивността на съперника“, анализира 38-годишният специалист.

Бързият гол срещу, който не беше непреодолим за иначе силния Александър Шлагер, извади гостите от крачка. „Когато започваш мача по този начин, можеш да си представиш, че ще е трудно“, каза Виланд. Неговите играчи изглеждаха донякъде объркани от смесеното представяне. „Изобщо не бяхме изненадани, знаехме какво предстои. Въпреки това не бяхме готови, те напълно ни свалиха ръкавиците в началото“, каза десният бек Марвин Поцман.

Славия с широки гърди

Като Александър Бах (59-и / греда) и капитанът Петер Олайинка (66-и / напречна греда) удариха само алуминий, LASK остана в играта и чрез Хюсеин Балич от нищото стигна до свързващ гол (67-и). След това гостите изглеждаха равностойни, но не успяха да запазят „добрия“ резултат заради хода на мача. Олайинка (83-ата минута) и Ибрахим Траоре (85-ата минута) вкараха по два гола, за да осигурят на Славия заслужен триумф.

„Срещу отбор, който разполага с толкова много скорост и качество, това определено беше твърде малко от наша страна“, знаеше Виланд. Техните съперници останаха в течение със седмата си поредна победа в състезателен мач. „Видяхте какво прави увереността. Отбор, който е на върха на таблицата, току-що е спечелил дербито и елиминирал Фенербахче в междинния кръг, излиза със съответните гърди. Може да се каже – каза Виланд. От друга страна, неговият отбор спечели само един мач в шестте си опита през 2022 г.

Wieland беше много раздразнен от головете, допуснати в последния период. „След 1:2 може би бяхме прекалено алчни да вкараме изравнителен гол. Ето защо имаше пространства за Славия и допуснахме още два глупави гола.“ Поцман също го вижда по този начин: „В края бяхме твърде наивни“. Поради това LASK ще бъде притиснат до стената следващата седмица на алтернативния стадион в Санкт Пьолтен. „Можех да живея и с 1:2, 1:4 прави ситуацията за втория етап разбираемо трудна“, каза Виланд. Въпреки това никой не иска да хвърля кърпата преждевременно. „Имахме много лош ден, но в четвъртък ще се опитаме да направим невъзможното възможно“, каза Петер Михорл. Това би се харесало и на Поцман, който заяви: „Трябва да си вземем поука от поражението и да се справим по-добре следващата седмица. Все още имаме шанс.“

Славия все още не се отказва от LASK

Чехите имат всички козове в ръцете си, главно благодарение на Сор. „Когато е във върхова форма, той е играч, за когото чешката лига всъщност е твърде малка“, разкрива треньорът на Славия Йиндрих Трписовски. Бившият играч на LASK Мадс Емил Мадсен говори за „много добър“ резултат след първата си поява и асистенция. Но треньорът му предупреди, че не трябва да се прекалява с еуфорията. „Създадохме си добра стартова позиция, но двубоят все още не е приключил. LASK все още е опасен, защото действа много по-добре и по-уверено в домакинските мачове.“

Освен това в чешкия сериен шампион има кадрови проблеми. Според официалните доклади освен от дългосрочните отсъствия клубът в момента страда от вълна от настинки. В сряда двама играчи се отказаха от участие, а в деня на мача към тях се присъединиха още двама, включително Иван Шранц. „Трябва да гледаме да не се разпространява, да нямаме повече отсъствия“, каза треньорът на Славия. Лидерите в чешката лига са домакини на Слован Либерец в неделя, а LASK приема WSG Tirol в Пашинг в откриващия мач на квалификационната си група.