четвъртък, март 28, 2024
HomePremier LeagueKane & Co. without mercy: Tottenham dismantle Everton

Kane & Co. without mercy: Tottenham dismantle Everton

Тотнъм се реваншира за разочароващото си отпадане за купата в Мидълзбро с фестивал на головете. Шпорите, които доминираха срещу Евертън, помогнаха на Хари Кейн да изпревари легендата на Арсенал в класацията на голмайсторите за всички времена.

Отборът на Антонио Конте, който трябваше да поправи разочароващото си поражение с 1:0 от втородивизионния Мидълзбро за Купата на Англия, започна мача срещу застрашените от изпадане „ириси“ само с една промяна. След разколебани първи 15 минути лондончани бързо получиха аванс: Защитникът на „шпорите“ Дейвис изпрати бившия играч на Хофенхайм Сесеньон към основната линия, откъдето той премина остро в центъра, където всичко се обърка и Кийн изчисти. 29-годишният играч нанесе неспасяем удар в собствената си врата, докато се опитваше да изчисти топката от Кейн (14-и).

Това нещастие постави началото на една напълно нещастна вечер за отбора на треньора Франк Лампард. Само няколко минути по-късно Кулушевски подгони Сон, който от границата на наказателното поле стреля право в Пикфорд (17). Докато Евертън беше в шок след двойния удар, „шпорите“ продължиха да се възползват от високата преса на съперника си. След като Сон пропусна следващия си шанс след красив пас пред Пикфорд (28-ата минута), Кейн вкара по същия начин само девет минути по-късно (37-ата). В продължението на първото полувреме централният защитник на Евертън Мейсън Холгейт стреля от близко разстояние в лицето на Кийн, който си беше отбелязал автогол, което наложи смяната му и завърши черното полувреме за „ироните“.

Reguilon вкара след 42 секунди – Кейн за 176-и път

Второто полувреме започна по същия начин, по който завърши първото: Само след 42 секунди топката стигна до много добрия Дохърти, който бе оставен да подаде безпроблемно в центъра, където влезлият едва на полувремето Регуилон нахлу и без проблеми увеличи преднината си на 4:0 (46.). 17-ият отбор във Висшата лига изглеждаше, че в този момент все още е в съблекалнята, докато Тотнъм не искаше да се отпуска: Няколко минути след гола Кейн отново успя да премине в наказателното поле напълно свободно след широк ъгъл, където Диър се издигна най-високо и само не успя да удари алуминия (54.).

Малко след това отново беше Дохърти, който създаде Кейн с чип топката над защитата. Защитниците на Евертън отново не успяха да се справят с капитана на английския национален отбор, който се възползва от шанса и с воле в долния десен ъгъл покачи на 5:0 (55). Вторият гол на Кейн за вечерта го изпревари и в списъка на голмайсторите на Висшата лига за всички времена: С головете си 175 и 176 28-годишният футболист вкара един гол повече от бившия най-добър нападател на Арсенал Тиери Анри.

След резултата 5:0 на „шпорите“ вече им беше достатъчно и макар да създадоха още няколко шанса, като цяло бяха по-близо до шести гол, отколкото Евертън до утешителен гол. Но вратарят Пикфорд вече не беше в голяма опасност.

Дебют на Али срещу бившия му клуб

В мача все пак имаше един важен момент: При резултат 0:5 Франк Лампард вкара в игра бившия играч на Тотнъм Деле Али. Английският национал, който отдавна е смятан за най-големия талант, се премести при „топчиите“ от Лондон през зимата и беше приет със смесени реакции от феновете.

Категоричната победа с 5:0 позволява на Тотнъм да се задържи на местата, даващи право на участие в Шампионската лига, като само три точки делят „шпорите“ от четвъртото място. От друга страна, Евертън, който през целия мач не успя да се доближи опасно до вратата на Уго Льорис, все още е само на една точка от местата за изпадане и спешно трябва да събере точки през следващите седмици, за да се спаси от битката за изпадане.