петък, март 29, 2024
HomeChampions LeagueBVB е изправен пред тежък жребий: Шампионска лига 2022/23

BVB е изправен пред тежък жребий: Шампионска лига 2022/23

За първи път пет отбора от Бундеслигата ще участват в груповата фаза на Шампионската лига. При тегленето те ще бъдат в различни саксии.

С Манчестър Сити и Милан от неделя насам бяха потвърдени още шампиони, а в същото време и още състави в жребия за груповата фаза на Шампионската лига на 25 август. Четирите групи за жребия се оформят и петте отбора от Бундеслигата вече знаят съдбата си.

Байерн и Франкфурт в първата група, Лайпциг във втората

Заедно с шампиона ФК Байерн и победителя в Лига Европа Айнтрахт Франкфурт два германски клуба ще бъдат в първата група. Към тях ще се присъединят МанСити, Милан, Реал Мадрид, Пари Сен Жермен и ФК Порто – още шампиони от най-добрите европейски лиги. Осмото и последно място ще бъде заето от ФК Ливърпул, ако спечели Шампионската лига в събота, или от холандския шампион Аякс Амстердам, ако не спечели.

Ливърпул или Аякс – това е и последният отворен въпрос във втория лотариен кръг. Вече е сигурно, че в него ще участват РБ Лайпциг, ФК Челси, ФК Барселона, Ювентус Торино, Атлетико Мадрид, ФК Севиля и Тотнъм Хотспър.

Дортмунд и Леверкузен се изправят срещу трудни съперници

От друга страна, вторият в класирането Борусия Дортмунд този път едва успя да влезе в третата банка, след като изостана от Лайпциг (83 000) с техния коефициент на УЕФА (78 000). Това означава, че BVB не може да се изправи срещу РБ Залцбург, Шахтьор Донецк, Интер Милано, SSC Наполи и Спортинг Лисабон, които също започват безопасно от третия жребий – също като Байер Леверкузен.

Това означава, че Дортмунд и Леверкузен са изправени пред много трудна група с по един участник от първа и втора група. Все още не е ясно кой ще има право на участие в четвъртата и последна банка. Първо трябва да се завърши процесът на квалификация. Само Club Brugge и Celtic Glasgow вече са си осигурили място тук.