сряда, май 1, 2024
HomeFootball4:3 в Залцбург: Щурм следва яростно Рапид във финала за купата

4:3 в Залцбург: Щурм следва яростно Рапид във финала за купата

След изключително напрегнат полуфинал в Залцбург СК Щурм Грац има възможност да защити титлата си за купата от миналата година

Както и през предходната година, финалът на Купата на ÖFB противопоставя Щурм Грац на Рапид. Защитаващият титлата си Щурм надделя с 4:3 в бурен полуфинален сблъсък при серийните шампиони Ред Бул Залцбург в четвъртък. Головете на Бьовинг (25′), Хорват (52′), Шнег (71′) и Гайрхофер (81′) обърнаха мача, след като Солет беше извел Залцбург напред (12′). „Биковете“ успяха да се разпишат само два пъти чрез Сучич (80.) и Терзич (90.)

Мечтата за десети дубъл в рамките на 13 години за Залцбург вече приключи. Миналата година Залцбург вече се беше провалил у дома от Щурм в турнира за Купата – тогава на четвъртфинал с дузпи. Грац е на финал за Купата за единадесети път в историята на клуба и е печелил трофея шест пъти. Финалът срещу Рапид ще се играе отново в Клагенфурт на 1 май

Илцер прави значим жест след гола на Солет

Плеймейкърът на Сторм Китешвили се завърна в отбора след домакинската загуба с 1:0 срещу Залцбург в неделя. Гайрхофер влезе в средата на защитата, защото Горенц Станкович и Лавале бяха отстранени след сбиването в мача от първенството. Техният колега от Залцбург Гурна-Дуат също трябваше да изтърпи наказание, но не и съотборникът му Солет, който също беше замесен в сбиването.

Според ретроспекцията видеоасистент реферите (VAR) от Бундеслигата признаха, че французинът е трябвало да бъде изгонен и в Грац. Поради избрания ъгъл на камерата обаче ситуацията нямаше да бъде ясно разпозната. Вероятно това е една от причините, поради които треньорът на Щурм Кристиан Илцер посочи хватката си с ръка на врата след откриващия гол на Соле

Треньорът на Залцбург Герхард Щрубер реши засега да не пуска в игра звездния нападател Фернандо, за да контролира натоварването му. Бразилецът беше заменен от нещастния Конате заедно с Ратков. Залцбург зададе тона още в началото пред 11 494 зрители. Солет засече с глава под напречната греда корнер на Кяергаард, който Данилюк бе удължил. Малко по-късно Конате пропусна страхотен шанс да направи 2:0, като не успя да се справи един на един със стража на Sturm Ярош (13′).
Това се реваншира в 25-ата минута, когато Щурм нанесе своя удар след първата красиво отиграна акция. Китеишвили намери Хорват с пас с луфт. След това той подгони Бьовинг, на когото му оставаше само да избута топката зад линията. От този момент нататък Грац бяха по-добри в играта, дори и без своя стабилизатор Горенц Станкович

Sturm обърна мача

На почивката временно заваля дъжд и 30 секунди след подновяването на играта Sturm все още ликуваше напразно. Асистентът Газибегович беше в офанзива преди гола на Бирет. В 52-ата минута радостта на пътуващите фенове беше оправдана: След пас от Газибегович Хорват не уцели напълно топката в наказателното поле, но стражът на отбора на ÖFB Шлагер позволи тя да се промъкне под тялото му във вратата

Щубер реагира, като след Симич (46) в игра се появиха Фернандо и Сучич (и двамата 55). Данилюк бе стрелял над вратата от добра позиция при 1:1 (51′). Опитът на Глух беше отразен във външната страна на мрежата (58′). Шнег направи 3:1 след пас на Бирет и левият бек на Сторм вкара от границата на наказателното поле в десния ъгъл. Този удар също не беше неспасяем

Това важеше и за изравнителния гол, който Сучич вкара след пас от Фернандо. Ярош вкара топката във вратата от остър ъгъл. Щурм отвърна на удара по-малко от две минути по-късно: След корнер на Хорват Гейрхофер беше напълно свободен да се разпише с глава от петичка и възстанови разликата от два гола. Последният гол беше отбелязан от резервата Терзич, който получи корнер в наказателното поле и завърши в далечния ъгъл.

Щурм вече е непобеден в единадесет поредни мача за купата от октомври 2021 г. насам. Залцбург, от друга страна, претърпя първото си поражение в състезателен мач през тази календарна година. Биковете бяха непобедени в последните си 15 мача във вътрешния футбол. Лидерите в лигата, които са с пет точки пред Щурм, продължават кампанията си в неделя у дома срещу Рапид. Вторият в класирането от Грац ще се изправи срещу третия в класирането LASK.