събота, април 27, 2024
HomeFootball4:0 срещу Флуминензе: Ман Сити за първи път стана световен клубен шампион

4:0 срещу Флуминензе: Ман Сити за първи път стана световен клубен шампион

Манчестър Сити за първи път стана световен клубен шампион. Небесносините записаха блестяща победа с 4:0 срещу Флуминензе благодарение на силната игра на Фоден и Алварес

Манчестър Сити започна с мечтан старт на стадиона на крал Абдула в Джеда. Бяха изиграни само 40 секунди, когато избухнаха първите небесносини възгласи. Алварес, когото Пеп Гуардиола бе включил в стартовата единайсеторка след полуфиналната победа с 3:0 над Урава Ред Даймъндс, заедно с Рубен Диас и Луис, бе в идеална позиция да прокара с гърди изчистена топка в наказателното поле.

Едерсон с късмет – Сити увеличи преднината си с автогол

Общо казано, публиката, включително и вратарят на Сити Хааланд, който беше изключен от състезанието с контузия на крака, видя доминиращо начало от страна на фаворитите, които след това почти се спънаха. Неуместен пас на Едерсон прелетя около ушите на носителя на требъл от миналия сезон, преди вратарят да повали и Кано (16). Но англичаните имаха късмет, тъй като централният нападател беше в аут.

В резултат на това Фернандо Диниз и неговият отбор, непроменен в сравнение с полуфиналната победа над Ал-Ахли с 2:0, трябваше да отстъпят с 2:0 малко повече от десет минути по-късно. Родри намери Фоден, след чийто удар Нино си отбеляза автогол в опита си да блокира топката (27′).

Горчив неуспех, след който до малко преди почивката не се стигна до други важни моменти: Едерсон направи силно спасяване срещу Ариас (40′), както и Фабио в другия край срещу Грийлиш (42′).

Фабио предотврати втори светкавичен старт

Второто полувреме започна по почти същия начин като първите 45 минути – с гол за фаворитите. За разлика от откриващия гол на Алварес, Фабио успя да спаси както далечния удар на Фоден, така и последвалия удар с глава на Бернардо Силва от упор (47′). Същото важеше и за друго попадение на Фоден, което беше предшествано от хитро изпълнен свободен удар (52′).

Фоден и Алварес завършиха шоуто на Ман Сити

Привлекателният домашен нападател беше този, който реши мача. След неадекватно изчистена диагонална топка Манчестър Сити тръгна след нея и наказа грешката в бразилската защита с ледена прецизност. Алварес пресече остро в центъра и човекът, който проправи пътя към втория гол, се плъзна в топката – 3:0 (72′). Гол, който окончателно дръпна шалтера на мача, но не го сложи край. Тази задача се падна на играча, който вече беше открил резултата с ранния си гол. След кратко колебание срещу Андре, Алварес завърши сухо, за да направи 4:0 със своя хладнокръвен удар (88′).

Първите носители на Световната клубна купа от Манчестър обаче нямат много време за празнуване. След коледните празници небесносините вече се завръщат в действие у дома във Висшата лига. В сряда вечер Фоден и компания ще бъдат домакини на ФК Евертън. Междувременно Флуминензе, които са в края на дългия сезон, имат следващата си възможност за титла пред себе си – но чак през февруари следващата година. Финалните мачове от Recopa Sudamericana, южноамериканската суперкупа, ще се играят на 21 и 28 февруари.