неделя, април 28, 2024
HomeFootball1:6 - катастрофа след 1:0! Полша се провали срещу разпасаната Белгия

1:6 – катастрофа след 1:0! Полша се провали срещу разпасаната Белгия

Белгия показа съществено подобрение след категоричното 1:4 срещу Холандия в откриващия мач от Лигата на нациите – но само след неуспех в двубоя с Полша. След това обаче „червените дяволи“ направиха страхотна магия.

Във футбола нещата често се развиват по съвсем различен начин, отколкото изглеждат. Националният отбор на Белгия трябваше да изпита това от първа ръка – след 1:4 срещу Холандия в началото на новото издание на Лигата на нациите. Червените дяволи започнаха много енергично срещата си с Полша, притиснаха гостите дълбоко в гърба и не се отпуснаха нито за миг. Най-доброто доказателство за тази фаза на щурм и натиск беше ударът на Батшуайи в гредата и последвалият пропуск на Еден Азар от най-добра позиция (и двата в 4-ата минута).

Тъй като обаче голът не беше отбелязан достатъчно точно, резултатът остана 0:0 – а от 28-ата минута нататък изведнъж стана 0:1. напускащата звезда на Байерн и капитан на националния отбор Левандовски се убоде тук и по този начин шокира Белгия. След като бе подготвен от безспорния Зелински и подаващия Шимански, „Леви“ пое топката изключително добре с гръб към вратата от много трудна позиция и завърши с плавно движение пред безпомощния Миньоле за собствената си преднина.

Половин дузина: Белгия превзема Полша

Предоставеният гол нарани световния номер две във ФИФА за дълго време. Едва към края на първите 45 минути домакините се отърсиха от този удар на стадиона в Брюксел и бързо направиха 1:1. Витсел, който напуска Борусия Дортмунд след четири години, стреля силно в горния десен ъгъл от разстояние (42-ата минута).

Това 1:1 трябва да бъде и сигналът за събуждане на „червените дяволи“, които от този момент нататък играха сякаш разпуснати и които тази вечер трябваше да се справят без Лукаку (Челси). Преди всичко вездесъщият Де Бройне, заедно с Караско и Еден Хазард, на моменти беше почти неуправляем. Резултатът беше поток от голове, които Полша допусна до края на мача: Самият Де Бройне даде началото на 2:1 след пас на Хазард, освободен от Драговски (59-и), преди Жокер Тросард от Брайтън & Хоув Албиън да го направи 4:1 с нахална кука и нисък удар (73-и) и фантастичен лоб в горния десен ъгъл на вратата (80-и) чрез скоба.

Дефанзивният защитник Дендонкер също стреля от далечна дистанция в долния ляв ъгъл (83-ата минута), преди Жокер Опенда да вкара крайното 6:1 след асистенция на Торган Хазард и по този начин да подобри значително класирането на Белгия в Лигата на нациите. За Полша, водена от капитана Левандовски, който беше заменен през втората част, това беше тежко поражение в годината на Световната купа, което не можеше да се очаква.