вторник, май 14, 2024
HomeMotorsportsФормула Е 2024: Добър старт на сезона за DS-Penske

Формула Е 2024: Добър старт на сезона за DS-Penske

DS-Penske финишира в точките на откриването на сезона във Формула Е с двата DS E-Tense FE23: Темпото и надеждността дават увереност за шампионата

Пълни зърна: Подобно на останалата част от екипа на DS-Penske, Жан-Ерик Верн и Стофъл Вандоорн пристигнаха на пистата „Ерманос Родригес“ в Мексико Сити, където в събота стартира сезон 2024 г. във Формула Е, с твърди намерения след окуражаващи сесии на симулатора. „Работихме неуморно и имаме всички основания да вярваме в себе си“, заяви Стофъл Вандоорн преди състезанието.

„Разбира се, знаем, че съперниците ни също са постигнали напредък, но ние научихме много през първата си година с Gen3. Чувстваме, че отборът е по-решителен и по-силен, а това ни дава положителен старт на шампионата“, заяви белгиецът.

Освен факта, че това беше първото състезание за сезона, този уикенд имаше някои важни неща, които трябваше да се вземат предвид. На първо място, географското положение на пистата: Мексико Сити е разположен на 2200 метра надморска височина и въздухът е малко по-беден на кислород. Това изсушава организма, може да доведе до главоболие и да повлияе на охлаждането на автомобилите.

Към това се добавят и големите температурни колебания. „Може да има много голяма разлика в температурата между тренировката в 7,30 ч. сутринта и състезанието следобед“, продължава Стофъл Вандоорн. „Пистата се променя много и трябва да се класираш възможно най-добре, за да имаш шанс за добра позиция.“

Науката за състезанието

В първата свободна тренировка (петък следобед), която беше прекъсната от два червени флага, все още не беше възможно да се изкристализира йерархията. На следващата сутрин, след няколко загряващи обиколки, нещата наистина започнаха да се случват с настройките на автомобилите. В тази сесия времената паднаха доста бързо, близо до миналогодишния полпозишън, но на повече от секунда от рекорда на пистата.

Вандоорн и Верн, които завършиха съответно пети и осми, бяха на по-малко от половин секунда от референтното време, което предполага, че пилотите на DS Penske са били много предпазливи. В квалификацията Вандоорн стигна до четвъртфиналите, които Верн пропусна с 13 стотни от секундата. След като стартираха осми и десети на стартовата решетка, двойката проведе интелигентно състезание, в което Верн навакса четири места и завърши шести.

„Доволен съм от напредъка, който постигнах със състезателния режим на моя автомобил“, каза Верн, след като пресече финалната линия. „Нещата не се развиха толкова добре в квалификацията, но успяхме да наваксаме четири места в състезанието благодарение на добра стратегия. Жалко е, че на тази писта не е толкова лесно да се изпреварва с този автомобил, защото имах темпото и енергията да постигна по-добра позиция на финала.“

Вандоорн осмото място заслужава да се отбележи и фактът, че световният шампион за 2022 г. започна този уикенд ново сътрудничество с Кайл Уилсън-Кларк, бившия инженер на Porsche на Паскал Верлайн, който премина в DS-Penske в началото на януари. Запазването на стартовата му позиция, въпреки че двамата работят заедно едва от няколко дни, е добро предзнаменование за останалата част от сезона.

След две седмици Световният шампионат на Формула Е се завръща на пистата „Дирия“ в покрайнините на Рияд (Саудитска Арабия), където ще се проведат две състезания в късния следобед след стъмване.