неделя, май 19, 2024
HomeMotorsportsФормула Е Рияд 2022: Едоардо Мортара печели чрез режим "атака"

Формула Е Рияд 2022: Едоардо Мортара печели чрез режим „атака“

С умело използване на режима „атака“ Едоардо Мортара печели второто състезание от Формула Е в Рияд: пилотът на Porsche Андре Лотерер е четвърти

Едоардо Мортара (Venturi) спечели второто състезание от световния шампионат на Формула Е през 2022 г. в Рияд, Саудитска Арабия, в събота. В едно на моменти бурно състезание, което завърши зад автомобила за сигурност след инцидент на Александър Симс (Mahindra), Мортара триумфира след 35 обиколки, изпреварвайки Робин Фрийнс (Envision) и съотборника си Лукас ди Граси.

Андре Лотерер (Porsche) финишира силно четвърти, изпреварвайки Джейк Денис (Andretti) и Жан-Ерик Верн (DS-Techeetah). Стофъл Вандоорн (Mercedes), Оливър Роуланд (Mahindra), Паскал Верлайн (Porsche) и завършилият на полпозишън Найк де Врайс (Mercedes) допълниха топ 10, който Максимилиан Гюнтер (Nissan-e.dams) пропусна на 15-о място.

За Мортара това беше трета победа във Формула Е, а ди Граси удължи рекорда си с 36-ия си подиум във Формула Е. Това обаче беше първият подиум за бразилеца, който той не взе за Audi.

Motrara се възползва максимално от режима на атака

В началото надпреварата беше много организирана. Де Врис, който спечели състезанието в петък, пое водачеството от полпозишън. Зад тях Мортара, Фрийнс, ди Граси и Лотерер също се подредиха в реда, в който бяха стартирали.

Моtion се появи на полето малко преди средата на състезанието по време на второто активиране на режима за атака. В 15-ата обиколка Мортара първоначално се смъкна зад ди Граси и Фрийнс на четвърта позиция. Малко след това ди Граси изпревари де Врис по селски начин, включително с контакт в завой 19.

След това дойде ред на Мортара, който изпревари Фрийнс, после де Врис и накрая ди Граси, за да поеме лидерството, което не изпусна до пресичането на финалната линия.

След силния старт, състезанието за де Врийс е забравено

Де Врис все още имаше стрела в колчана, тъй като беше единственият състезател от водещата група с останал режим на атака. Той го активира в 22-ата обиколка, след което се върна на четвърта позиция зад Фрийнс. След това обаче той не успя да изпревари сънародника си въпреки допълнителната мощност.

На 25-ата обиколка нещата за защитаващия титлата си пилот се влошиха още повече. Докато се опитваше да отблъсне атаката на Верн, де Врис се сблъска с французина и впоследствие падна до девето място, което по-късно отстъпи на Верлайн.

Мортара вече не беше в опасност в челото. Дълго време изглеждаше, че за клиентския отбор на Mercedes Venturi ще има двама пилоти, но в 28-ата обиколка Фрийнс се измъкна от ди Граси. Две обиколки по-късно Симс катастрофира. Тъй като възстановяването на автомобила му се забави, състезанието не беше подновено.

С победата си Мортара излезе начело и в класирането на шампионата с 33 точки. Негови преследвачи там са де Врис (29 точки), Вандоорн (28), както и Денис и ди Граси (по 25).

Формула Е продължава на 12 февруари с E-Prix of Mexico. Този сезон състезанието отново ще се проведе на пистата „Ерманос Родригес“ в Мексико сити, след като миналата година Формула Е се премести в Пуебла.