четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballС много късмет: Челси се бори за финала на Световното клубно първенство

С много късмет: Челси се бори за финала на Световното клубно първенство

Победителите в Копа Либертадорес Палмейрас вече са на финала на Световното клубно първенство. Вторият участник е определен тази сряда между Ал-Хилал Рияд и Челси. И действащите победители в Шампионската лига не оправдаха ролята си на фаворити. Въпреки това сините спечелиха мача.

Ал-Шахрани имаше на лицето си написано как трябва да се чувстват всички фенове, играчи, треньорът Нунеш Алвеш Соуса Жардим и целият помощен персонал: разочарован. През първите 45 минути аутсайдерите от Саудитска Арабия дадоха страхотен отпор на Челси, почти не позволиха на действащите победители в Шампионската лига да се разпишат и показаха изключителна упоритост в двубоите.

Саудитците, водени от добре познати професионалисти като Марега (бивш ФК Порто), Матеус Перейра (бивш 1. ФК Нюрнберг) и нападателя Игало (бивш Ман Юнайтед), дори имаха възможности да отбележат. Въпреки че стражът на CFC Кепа никога не е бил сериозно тестван. Въпреки това резултатът 0:0 на почивката пред шумната публика на стадион „Мохамед бин Зайед“ в Абу Даби щеше да бъде заслужен, тъй като играчи като Лукаку, Хаверц и Зийех често бяха контролирани по най-добрия възможен начин.

Само ако не беше 32-ата минута и Ал-Шахрани. Къдрокосият не знаеше как да овладее безобидното центриране на Хаверц и на всичкото отгоре неволно избута топката към дебнещия Лукаку. Белгиецът трябваше само да вкара за 1:0 – за радост на треньора Жолт Льов, който активно заместваше отстрани Томас Тухел, който отсъстваше с Корона.

Хаверц се провали, а Кепа спаси „сините „

В началото на втората част фаворитите едва не направиха 2:0, но Хаверц вкара топката в далечната лява греда от остър ъгъл след страхотно влизане (48-и).

От друга страна, сините, като действащи победители в Шампионската лига, показаха твърде голяма увереност. Освен волето на Зийех (силно спасено от вратаря Ал-Маюф в 60-ата минута), лондончани не направиха повече от необходимото, губеха твърде лесно топки и играеха с огън. Особено след като Ал-Хилал изведнъж усети миризмата на плъх, осмеляваше се все повече и повече и за разлика от безобидните първи 45 минути създаде и най-добрите шансове.

Саудитците бяха близо до изстрел на Кано (51 г.), след което Марега се оказа свободен пред вратаря Кепа и не успя да се справи с много добър удар (63 г.). На всичкото отгоре Кано отново пропусна (68-ата минута, отново Кепа на място) – а Матеус Перейра пропусна да завърши от обещаваща позиция (70-ата минута). В крайна сметка Челси постигна ласкавото 1:0 и се класира на финала на Световното клубно първенство според очакванията. Там обаче ще е необходимо ясно подобрение на представянето срещу победителите в Копа Либертадорес Палмейрас от Бразилия в събота (17:30 ч.), ако искат да успеят да изместят действащите победители Байерн Мюнхен.