петък, април 26, 2024
HomeBundesligaСмяната на Дахуд доведе до пробив срещу Бремен

Смяната на Дахуд доведе до пробив срещу Бремен

Рановата и свързана с контузия смяна на Махмуд Дахуд доведе до прекъсване в играта на Борусия Дортмунд миналата събота. В края на мача с Вердер Бремен резултатът беше 2:3 – и защото резервата Емре Кан не успя да замени Дахуд.

На покрива на дома на Махмуд Дахуд в Дортмунд има малък правоъгълник, който изглежда като мечтата на всяко момче и момиче, обичащо футбола: собствено малко футболно игрище, оградено с мрежи и дъски. Колко често 26-годишният мъж го използва в ежедневието си, не е точно документирано. Но това показва колко много полузащитникът на BVB обича да играе с топката.

Играта му печели от това – особено когато работи заедно с треньора Един Терзич. Това се случи още по време на първия им съвместен престой, когато Терзич бе временно начело на Борусия. Така е и през този сезон, когато треньорът на Дортмунд официално е дългосрочен шеф на отбора. Не е изненадващо, че Дахуд е бил в стартовата единайсеторка на Дортмунд и в четирите състезателни мача досега.

Срещу Бремен (2:3) обаче германският национал, който все още се надява да вземе участие в Световното първенство в Катар, трябваше да напусне терена по-рано, след като за съжаление изкълчи рамото си във въздушен двубой с Леонардо Битенкур в 16-ата минута. Отсъствието на Дахуд се усещаше остро в оставащото време до края на мача – отчасти защото влезлият на негово място Емре Кан не можеше да изпълнява ролята на Дахуд едно към едно.

Терзич се надява на бързото завръщане на Дахуд

Играта на

Dahoud, в която създава пространства с бързи завъртания на тялото, открива коридори за пасове и разпределя топката, не съответства на силовия начин, по който играе Кан. Поради това играта на Дортмунд се забави, пренасянето на топката по крилата се наруши и те загубиха топката в собственото си нападение. В резултат на това Бремен започна да доминира все повече и повече – дори ако BVB вече изглеждаше сигурен победител в 89-ата минута поради повече от щастливата преднина от 2:0, преди три късни гола да донесат обрат за гостите.

„В първите минути оставихме много широки пътеки за Вердер – Мо беше важен фактор за това, защото той винаги намираше добре външните защитници и винаги може да остане на сигурно място с топката дори в тежки ситуации“, каза Терзич след мача и изрази надежда, че „бързо ще бъде готов за игра“. И това би трябвало да е оправдано, тъй като досега не е установено сериозно нараняване.

Тъй като новото попълнение Салих Озкан вероятно ще е наваксал физическия дефицит, който натрупа по време на подготовката заради упорита синина, Терзич ще има и друга алтернатива за позицията на шестима играчи за важния мач с Херта БСК следващата събота.