неделя, май 5, 2024
HomeBasketballСловения побеждава Австралия: Германия на четвъртфиналите

Словения побеждава Австралия: Германия на четвъртфиналите

Националният отбор по баскетбол на Германия вече е на четвъртфинал на Световното първенство по баскетбол преди мача от втория междинен кръг срещу Словения. Причината е победата на Лука Дончич и компания над Австралия.

В предварителния кръг беше Япония, а сега Словения: Баскетболистите на Германия преминават в следващия кръг отново от диванчето. В Манила не само медалите от Световната купа са на една ръка разстояние. За първи път от 2006 г. насам Германия достигна до четвъртфиналите на Световната купа и ще играе за медали и олимпийски билет в Манила.

Отборът на националния треньор Гордън Хърбърт се възползва от победата на Словения с 91:80 (49:40) над бронзовия олимпийски медалист Австралия в петък. Така Германия и Словения със звездата Лука Дончич имат безупречен рекорд от четири победи в четири мача преди директния двубой в неделя (13.10 ч.). Дуетът вече не може да бъде изместен от първите две места в междинния кръг. Сблъсъкът все още е за спечелване на групата. Преди това Германия спечели със 100:73 срещу аутсайдера Грузия.

Възможни съперници на четвъртфиналите са Канада, Испания – или Латвия

Словенците спечелиха в Окинава, Япония, най-вече благодарение на силното представяне на Майк Тоби, който този път дори засенчи Дончич. Тоби отбеляза 18 точки и дванадесет борби. Дончич, който трябваше да седи дълго време на пейката заради проблеми с фауловете и беше атакуван отново и отново, в крайна сметка отбеляза 20 точки. За австралийците изявите на Джош Гиди (25) и Пати Милс (17) не бяха достатъчни за победата. По този начин Словения успя да вземе и реванш за Олимпийските игри в Токио през 2021 г., когато Дончич и компания бяха загубили мача за бронза срещу австралийците.

Германия ще пътува за Филипините след последния мач от междинния кръг в понеделник. Четвъртфиналите са насрочени за сряда (10,45 ч. или 14,30 ч.). Възможни съперници са съфаворитите Канада или световните шампиони Испания, които обаче изненадващо загубиха от Латвия в петък. Двата най-добри европейски отбора се класират директно за Олимпийските игри в Париж през 2024 г. и могат да си спестят елиминационните турнири през следващото лято.