събота, май 4, 2024
HomeTennisСвитек и Колинс достигат до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия

Свитек и Колинс достигат до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия

Мелбърн – 15 месеца след титлата си от Откритото първенство на Франция полската тенисистка Ига Свитек има шанс да достигне втория си финал от Големия шлем на Откритото първенство на Австралия.

Тезисистката от топ 10 сложи край на изненадващата серия от победи на естонката Кая Канепи с трудна победа с 4:6, 7:6 (7:2), 6:3 на четвъртфиналите в Мелбърн. След 3:01 часа Свитек реализира втория си мачпойнт и за първи път влезе в полуфиналите на Откритото първенство на Австралия.

„Този мач беше луд“, каза Свитек след двубоя с няколко обрата: „Тя игра толкова страхотно.“ През 2020 г. полякинята зашемети и се прочу още като тийнейджърка, като напълно неочаквано спечели титлата на Откритото първенство на Франция. Заради пандемията от коронавирус Откритото първенство на Франция е преместено за есента.

Срещу Канепи 20-годишната тенисистка запази нервите си, дори след като изоставаше в сета и първоначално пропусна да поведе с 4:1 във втория сет. Въпреки отчасти нестабилния си сервис и дванадесетте двойни грешки, тя надделя. Преди седмица в Мелбърн 115-ата в света Канепи отстрани Анджелик Кербер от турнира и развали 34-ия рожден ден на Килер.

Swiatek на полуфинала срещу Collins

Swiatek сега ще играе с Даниел Колинс от САЩ в четвъртък, за да достигне до финала. Колинс повтори най-добрия си резултат в турнирите от Големия шлем от 2019 г., когато също достигна до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия. Тя победи непоставената французойка Ализе Корне със 7:5, 6:1 в изненадващия четвъртфинал и първия мач от този ден на турнира. Корне за първи път достигна до кръга на най-добрите осем на 63-ия си турнир от Големия шлем.

Това е и специално постижение за Колинс, тъй като миналата година имаше здравословни проблеми. „Чувството е невероятно, особено след здравословните проблеми, които имах“, каза световният номер 30. Преди две години тя отстрани Кербер в последния 16-и кръг в Мелбърн, но не успя да стигне до финала със загуба от чехкинята Петра Квитова на полуфинала.

Този път 28-годишната тенисистка стана втората американка, която се класира за финалния кръг след Мадисън Кийс. Кийс, финалистка на US Open през 2017 г., ще се бори с австралийската номер едно в света Ашли Барти за място на финала в четвъртък (09.30 ч. немско време/Eurosport).