сряда, май 8, 2024
HomeFootballСветовна клубна купа 2023: Програма на мачовете и участници

Световна клубна купа 2023: Програма на мачовете и участници

Може ли Манчестър Сити да спечели титлата в Световната клубна купа след требъл? Открийте всичко, което трябва да знаете за състезанието в Саудитска Арабия тук

Световната клубна купа на ФИФА ще се проведе в Саудитска Арабия от 12 до 22 декември. Седем отбора ще се състезават в пристанищния град Джеда, за да определят наследника на рекордния шампион Реал Мадрид (пет титли). Кралският клуб, който си осигури титлата през февруари, не участва – но действащите победители в Шампионската лига Манчестър Сити са.

Всички победители в континенталните състезания имат право да участват. Освен „небесносините“ ще бъдат представени и победителите в Копа Либертадорес (Южна Америка), Шампионската лига на КАФ (Африка), Шампионската лига на АФК (Азия), Шампионската купа на КОНКАКАФ (Северна и Централна Америка) и Шампионската лига на ОФК (Океания). Полето на участниците се допълва от отбор от страната домакин.

Участниците в Световната клубна купа накратко

• Manchester City (Англия, Европа)

• Fluminense Rio de Janeiro (Бразилия, Южна Америка)

• Al-Ahly (Египет, Африка)

• Urawa Red Diamonds (Япония, Азия)

• Club Leon (Мексико, Северна и Централна Америка)

• Сити Окланд (Океания, Нова Зеландия)

• Al-Ittihad (Саудитска Арабия)

Списък на мачовете за Световната клубна купа

Световната купа на клубовете се играе във формат нокаут от 2005 г. насам. Отборите от Европа и Южна Америка са разпределени по места за полуфиналите. Представителите на Африка, Азия и Северна и Централна Америка влизат в четвъртфиналите. Във вторник (12 декември) Оукланд Сити и Ал-Иттихад играха за четвъртото място на четвъртфиналите. Шампионите на Саудитска Арабия спечелиха с 3:0 след голове на Канте и Бензема и др.

След спечелването на требъла Манчестър Сити вече може да се радва и на първата си титла от Световното клубно първенство. Гражданите ще следят отблизо мача между Club Leon и Urawa Red Diamonds в петък, 15 декември (15:30 ч. централноевропейско време). След това МанСити ще се изправи срещу победителя във вторник, 19 декември.

Съперниците на Флуминензе на полуфинала (18 декември, 19:00 ч. централноевропейско време) ще бъдат определени от Ал-Ахли и победителя от мача между Ал-Иттихад и Окланд Сити. Финалът на Световната клубна купа ще се проведе на 22 декември, петък (19:00 ч. централноевропейско време). Преди това в същия ден (15:30 ч. централноевропейско време) ще се проведе мачът за третото място между двата загубили полуфиналиста.

Списъкът с мачовете за Световната купа на клубовете с един поглед

Квалификация

Al-Ittihad – Окланд Сити (12 декември, 19:00 ч. централноевропейско време)

Четвъртфинал

Club Leon – Urawa Red Diamonds (15 декември, 15:30 ч. централноевропейско време)
Al-Ahly – Al-Ittihad (15 декември, 19:00 ч. централноевропейско време)

Полуфинал

Флуминензе Рио де Жанейро – победител Al Ahly/Al-Ittihad (18 декември, 19:00 ч. централноевропейско време)
Победител Club Leon/Urawa Red Diamonds – Manchester City (19 декември, 19:00 ч. централноевропейско време)

Игра за третото място

Полуфинал 1 – полуфинал 2 (22 декември, 15:30 ч. централноевропейско време)

Финал

Полуфинал на победителя 1 – полуфинал на победителя 2 (22 декември, 19:00 ч. централноевропейско време)