понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsРали Дакар 2024: Новодошлият пилот на Honda Тоша Шареина спечели пролога

Рали Дакар 2024: Новодошлият пилот на Honda Тоша Шареина спечели пролога

Красива челна група с повечето от най-големите фаворити в топ 10 – изгряващата звезда Тоша Шареина открадва шоуто от утвърдените мотоциклетни звезди в пролога на Дакар

46-ото издание на рали Дакар и петото в Саудитска Арабия е на старта. Краткият пролог бе спечелен от новодошлия пилот на Honda Тоша Шареина. На няколко секунди след испанеца се наредиха Даниел Сандърс (GasGas) и Рос Бранч (Hero).

Кратка загрявка беше в програмата в петък, за да се определи стартовият ред за първия етап. На около 130 км от бивака в Ал-Ула имаше кратък 27-километров специален етап с времеизмерване. 132 мотоциклета преминаха през стартовата рампа в обратен ред.

Последните участници в списъка за участие се справиха с отсечката с време в 08:30 ч. местно време. Най-големите фаворити ги последваха около два часа по-късно в края. Теренът беше предизвикателен, тъй като заобикаляше големи скални образувания и преминаваше през пясъчен терен.

Четирима състезатели останаха под границата от 18 минути. Освен Шарина, Сандърс и Бранч, това включваше и Адриен ван Беверен (Honda). Световният шампион в рали рейда Лусиано Бенавидес е със стартов номер 1, залепен за неговата Husqvarna. Аржентинецът завърши на пето място.

Неговият брат Кевин Бенавидес (KTM) се завърна в Саудитска Арабия като защитник на титлата от Дакар. Той завърши пролога на девето място зад съотборника си Тоби Прайс. Мястото на контузения Матиас Валкнер не бе заето от КТМ.

Топ 10 беше пълен с имена от висок калибър. Сред тях бяха ветераните Сам Съндърланд (GasGas) и Пабло Кинтанила (Honda). Освен добре познатите марки, вниманието привлече и една китайска марка, която не е толкова известна в Европа.

Въпросната марка е Kove. Миналата година този мотоциклет направи своя дебют на рали Дакар. Този път в състезанието участва и заводски отбор. Освен това Мейсън Клайн кара Kove като частен пилот в класа RallyGP. Американецът от САЩ завърши пролога на десето място

Германецът Себастиан Бюлер завърши пролога на 17-о място със своя Hero. Роденият в Дуисбург пилот, който живее в Португалия, загуби малко под минута и половина от лидера. Целта на Бюлер за ралито е да завърши в топ 10.

В предишните години имаше коефициент за пролога с мотоциклети. Тяхното време се умножаваше по фиксирана стойност за генералното класиране, което увеличаваше разликите във времето преди първия етап. Това вече не е така.

Най-добрите състезатели вече могат да избират стартовата си позиция за първия етап по-късно през деня на етапа в бивака. Все още има времеви бонуси за откриващите състезатели, но в различна форма от миналата година. Само първият състезател ще получи бонус за време.

Той е по секунда и половина на километър в зависимост от определената дистанция, която варира в зависимост от етапа. Всички останали състезатели от водещата група обаче, които са на 15 секунди от лидера по маршрута, също ще получат този кредит.

Първият истински етап е включен в програмата в събота. По маршрута от Ал-Ула до Ал-Хенакия трябва да бъдат изминати общо 532 километра. Оценяваната специална отсечка вече е 405 километра.