неделя, април 28, 2024
HomeMotorsportsПълен брой точки в Сузука 2022: президентът на ФИА все още е...

Пълен брой точки в Сузука 2022: президентът на ФИА все още е раздразнен

Какво все още притеснява Мохамед бин Сулайем като президент на Международната автомобилна федерация (ФИА) относно преждевременното присъждане на титлата в световния шампионат през сезон 2022 г. във Формула 1

Макс Верстапен стана световен шампион във Формула 1 през 2022 г. в Гран при на Япония в Сузука, без да разбере това. Той разбра за това едва след като пресече финалната линия, почти случайно – по време на интервю в питлейна. Причината за това бяха специалните обстоятелства в състезанието, което се характеризираше с лошо време. И в крайна сметка Формула 1 завърши само 28 от 53-те реални състезателни обиколки

Решаващият фактор за Верстапен беше, че му бяха присъдени пълни точки като победител в състезанието, въпреки че не беше изминал пълната дистанция. Това веднага предизвика неразбиране сред феновете и много критики към ФИА. Защото без пълните точки Верстапен нямаше да стане шампион в Сузука.

Това и до ден днешен притеснява президента на ФИА Мохамед бин Сулайем, тъй като той казва: „Ние не бяхме отговорни за това“.

Всъщност световният ръководен орган не е направил нищо нередно при класирането на Гран при, а е приложил правилно правилата на Формула 1. През сезон 2022 г. редуцирани точки се присъждаха само ако състезанието е било съкратено от червени знамена и е завършило под червен флаг.

Въпреки че Гран при на Япония през 2022 г. е прекъснато с червен флаг във втората обиколка след инцидент с участието на пилота на Ferrari Карлос Сайнц, по-късно състезанието е подновено. И когато Верстапен най-накрая бе махнат, то бе зелено. Този следобед във Формула 1 просто нямаше време за повече обиколки в Сузука, защото тричасовият лимит беше достигнат

Някои ситуации изглеждат неудачни, казва бин Сулайем

Във външното възприятие световната федерация е порицавана за такива предполагаеми грешки, казва бин Сулайем. „Вината винаги е наша, въпреки че [в този конкретен случай] отборите се бяха договорили за това.“

„Не ФИА създаде точковата система, а отборите, ръководството на Формула 1 и ние [заедно]. Всички гласуваха в полза на [този регламент], но винаги сме виновни само ние.“

Въпреки това бин Сулайем признава, че е жалко да се случват такива ситуации или, както през 2023 г., титлата да се решава в спринтово състезание в събота преди Гран при. Но: „Такава е системата.“ И това е, с което участниците са се съгласили.

По подобен начин критиките в състезанието винаги падат само върху световния ръководен орган, казва Бин Сулайем, визирайки конкретно наказанията за време: „Ако раздадеш наказанието рано, то се тълкува като отвличане на вниманието. Ако дадете наказанието по-късно, то е трябвало да дойде по-рано. Там не можем да спечелим нищо“, казва президентът на ФИА.