вторник, май 21, 2024
HomeMotorsportsОткриване на IndyCar 2022: Скот Маклафлин празнува премиерна победа!

Откриване на IndyCar 2022: Скот Маклафлин празнува премиерна победа!

Много близо до защитаващия титлата си Алекс Палу, звездата от Supercars Скот Маклафлин спаси първата си победа в IndyCar след силно каране в Санкт Петербург

Скот Маклафлин е победител в откриващото състезание за сезон 2022 на IndyCar! На уличното трасе в Санкт Петербург (Флорида) трикратният шампион в австралийските серии Supercars надделя със спокойно каране и отпразнува първата си победа извън „Даун ъндър“ в началото на втория си сезон в IndyCar.

100 обиколки бяха планирани на уличното трасе, разположено на западния бряг на „Слънчевия щат“. Маклафлин стартира от полпозишън, но трябваше да издържи на натиска на миналогодишния шампион Алекс Палу (Ganassi-Honda) в заключителните етапи на състезанието. 28-годишният новозеландец успя и след това радостта му нямаше граници.

„Благодаря на Роджър Пенске, Тим Киндрик и на всички, които ме докараха тук и повярваха в мен“, каза Маклафлин. Последните няколко обиколки бяха „трудни и все още не мога да повярвам.“

След като стана първият пилот на Пенске, спечелил титлата за новаци през сезон 2021, Маклафлин вече е победител в състезателните серии, собственост на Роджър Пенске.

Скот Маклафлин за първи път на полюс – оттам до победата

McLaughlin поднесе първата голяма изненада за новия сезон още в квалификациите в събота. Защото не квалификацията и специалистът от Санкт Петербург Уил Пауър излязоха начело в преследването на времето. Вместо това Маклафлин остави зад себе си съотборника си от Penske и за първи път се класира на полпозишън.

С най-доброто си време в Q3 Маклафлин едва избегна десетия полпозишън в Санкт Петербург, спечелен от Пауър (позиция на стартовата решетка). Малка утеха за Пауър: той постави нов рекорд на пистата в Q2, който оцеля и след обиколката на Маклафлин в Q3.

След летящия старт на състезанието от 100 обиколки Маклафлин се завъртя първи в първия завой. Междувременно Пауър отстъпи зад Колтън Херта (Andretti-Honda) и Ринус ВиКей (Carpenter-Chevrolet) и първоначално бе едва четвърти. В първия завой едва не се стигна до сблъсък между Пауър и новака в Andretti Ромен Грожан, който стартира от P5, но всичко мина добре.

Като единствен пилот във водещата група Пауър започна състезанието с по-твърдата от двете смеси на гумите на Firestone – немаркираните черни гуми. Маклафлин, Херта, ВиКей и компания завършиха първия стинт с меките гуми с червена маркировка.

ВиКай бе първият, който се сблъска с проблеми с меките гуми, които станаха още по-меки в сравнение с 2021 г. При липса на сцепление холандецът бе изпреварен. На свой ред Пауър излезе напред с твърдите си гуми. След като изпревари ВиКей, той прегази и Херта и преследваше водещия си съотборник от екипа на Пенске Маклафлин.

Само един жълт – само Александър Роси остана извън играта

В 25-ата обиколка се появи първият жълт цвят и той се оказа единственият. Дейвид Малукас, един от шестимата новобранци в състезанието на IndyCar през 2022 г., излезе от линията в завой 3 със своята Coyne Honda и се удари в стената на изхода на бързия десен завой. При спирането в бокса в жълто Маклафлин едва защити позицията си пред Пауър. Що се отнася до гумите, знаците за втория стинт бяха обърнати: Маклафлин и много други бяха с черни, а Пауър – с червени.

Отначало обаче начело на полето вече не беше Маклафлин, а Александър Роси (Andretti-Honda). След като тръгна от 13-о място на стартовата решетка, той остана на пистата и поведе при рестартирането, изпреварвайки редица пилоти, които бяха направили първия си питстоп при зелено и поради това бяха изхвърлени в челото по време на жълтия период, също като Роси.

На 37-ата обиколка лидерът Роси влезе за първия си питстоп при зелено. Командата пое звездата на Ganassi Скот Диксън, който има шест титли в IndyCar, но няма нито една победа в Санкт Петербург. В средата на дистанцията Диксън и неговите преки преследвачи също се отбиха в бокса на зелено. За тази група това беше втората спирка. Но тъй като оставаха още 50 обиколки до края, беше ясно, че няма да могат да изминат дистанцията с две спирания.

Rinus VeeKay с рискова стратегия с две спирки

Но точно това се опита да направи Ринус ВиКей. След трудния си първи стинт на червените, холандецът измина над 40 обиколки на черните и спря за втори път едва в 62-ра обиколка като лидер на зелено. С това той постави Маклафлин, Пауър и компания в затруднено положение.

Защото за разлика от стратегията на Диксън с три спирания, Маклафлин, Пауър и Ко. бяха избрали стратегия с две спирания. Но миналогодишният шампион Алекс Палу и миналогодишният победител Колтън Херта се врязаха между двамата пилоти на Penske в началото на втората половина на състезанието. И двамата бяха настигнали Пауър, когато той имаше проблеми с меките гуми.

Малко след второто спиране на ВиКей, групата с Маклафлин, Палу, Херта и Пауър също влезе на зелено за второто си спиране. След това спиране Диксън отново поведе, но той трябваше да спре отново, както и Патрисио О’Уорд (McLaren-Chevrolet).

Редът е следният: Dixon, O’Ward, McLaughlin, Palou, Power, VeeKay. Междувременно Herta загуби няколко позиции. Наложи се да направи второто си спиране в бокса по-рано от планираното, тъй като резервоарът за гориво не беше напълно зареден при първото спиране.

Лидерът Диксън спря за трети път 22 обиколки преди края. О’Уорд беше влязъл по-рано. Така първоначалният ред бе възстановен, а начело застана Маклафлин, който спечели полпозишъна. И за последния стинт на състезанието всички пилоти, с изключение на един, избраха твърдите гуми.

Последните обиколки накараха Маклафлин да се изпоти

McLaughlin поведе с няколко секунди. Но 13 обиколки преди края възглавницата изведнъж изчезна. Причината не беше грешка при шофирането, а фактът, че Джими Джонсън (Ganassi-Honda; 23-то място), който се готвеше да завърти обиколка, струваше на пилота на Penske няколко секунди. И обратното – съотборникът на Джонсън в екипа на Ganassi Палу се оказа на една ръка разстояние от Маклафлин.

Пауър, който отново преследваше Палу, също се почувства задържан от Джонсън няколко обиколки по-късно. Седемкратният шампион на NASCAR, който също като Маклафлин кара за втори път в IndyCar, беше единственият с меки гуми в последния стинт на състезанието.

Три обиколки преди края на състезанието Палу беше точно срещу Маклафлин, а Пауър – на три секунди зад него. В началото на последната обиколка Маклафлин имаше и новака в Andretti Девлин ДеФрансеско, който също беше готов за обиколка. Маклафлин не успя да го изпревари, но успя да остане точно пред Палу, за да спечели първата си победа в IndyCar.

Зад Скот Маклафлин и Алекс Палу Уил Пауър пресече финалната линия на трето място. Ринус ВиКей трябваше да пести гориво след рискованата си стратегия в края и бе изпреварен от Колтън Херта (4-и) и Ромен Грожан (5-и).

Скот Диксън беше най-добре класиралият се пилот с P8 сред тези, които бяха направили три спирания в бокса. От друга страна, стратегията на Александър Роси с дългия първи стинт не проработи. Той завърши само на P20.

Най-добре от шестимата новаци в полето се класира Кристиан Лундгаард (Rahal-Honda), който се размина с топ 10 с P11. Освен Дейвид Малукас, който се оттегли рано поради инцидент, само Далтън Келет (Foyt-Chevrolet) не завърши. В неговия случай причината е технически дефект.

Следваща спирка: Texas Motor Speedway като първи овал през 2022 г.

Второто състезание от календара на IndyCar за 2022 г. ще се проведе на пистата Texas Motor Speedway във Форт Уърт след три седмици (20 март). Там петима от шестимата дебютанти ще направят своя дебют на овала на IndyCar: Кайл Къркууд, Дейвид Малукас, Девлин ДеФрансеско, Кристиан Лундгаард и Калъм Илот. За Лундгаард и Илот това дори ще бъде първото им състезание на овал, тъй като те не идват от сериите Инди Лайтс.

За Джими Джонсън това ще бъде всичко друго, но не и първото овално състезание в кариерата му след три седмици, но все пак ще бъде първото овално състезание като пилот на IndyCar. През 2021 г. той пропуска овалите в своя дебютен сезон. Ромен Грожан пък вече дебютира на овала през август 2021 г. в Сейнт Луис. А Скот Маклафлин финишира директно в P2 при дебюта си на овал (само във Форт Уърт) през май 2021 г.

Единственият състезател от Санкт Петербург, който няма да участва във Форт Уърт, е Татяна Калдерон, тъй като тя е единствената от шестте новака в групата за 2022 г., която пропуска овалите.