szombat, május 18, 2024
HomeMotorsportsIndyCar-nyitány 2022: Scott McLaughlin premiergyőzelmet ünnepel!

IndyCar-nyitány 2022: Scott McLaughlin premiergyőzelmet ünnepel!

Nagyon közel a címvédő Alex Palou, a Supercars sztárja, Scott McLaughlin egy erős szentpétervári futam után megmentette első IndyCar-győzelmét

Scott McLaughlin a 2022-es IndyCar szezonnyitó győztese! A floridai Szentpétervár utcai pályán az ausztrál Supercars sorozat háromszoros bajnoka higgadt vezetéssel győzött, és második IndyCar-szezonjának kezdetén első győzelmét ünnepelhette „Down Underen” kívül.

100 kör volt betervezve a „Napfényállam” nyugati partján található utcai pályán. McLaughlin a pole-ból indult, de a verseny utolsó szakaszában ellen kellett állnia a tavalyi bajnok Alex Palou (Ganassi-Honda) nyomásának. A 28 éves új-zélandi sikerrel járt, és utána az öröm nem ismert határokat.

„Köszönöm Roger Penske-nek, Tim Cindricnek és mindenkinek, aki idehozott és hitt bennem” – mondta McLaughlin. Az utolsó néhány kör „kemény volt, és még mindig nem tudom elhinni. „

McLaughlin a 2021-es szezonban a Penske első pilótájaként szerezte meg az újonc bajnoki címet, és már futamgyőztes a Roger Penske tulajdonában lévő versenysorozatban.

McLaughlin a 2021-es szezonban már futamgyőztes a Roger Penske tulajdonában lévő versenysorozatban.

Scott McLaughlin első alkalommal a pole-ban – onnan a győzelembe

McLaughlin már a szombati kvalifikáción gondoskodott az új szezon első nagy meglepetéséről. Ugyanis nem a kvalifikáció és a szentpétervári specialista Will Power volt az, aki az időmérőn az élre állt. Ehelyett McLaughlin volt az, aki maga mögött hagyta Penske csapattársát, és először versenyzett a pole pozícióban.

A Q3-as legjobb idejével McLaughlin csak hajszál híján kerülte el Power (rajtpozíció) tizedik szentpétervári pole pozícióját. Apró vigasz Power számára: új pályarekordot állított fel a Q2-ben, amely McLaughlin Q3-as körét is túlélte.

A 100 körös futam lendületes rajtja után McLaughlin elsőként fordult be az első kanyarba. Eközben Power visszaesett Colton Herta (Andretti-Honda) és Rinus VeeKay (Carpenter-Chevrolet) mögé, és kezdetben csak negyedik volt. Az első kanyarban majdnem ütközés történt Power és a P5-ről induló Andretti újonc Romain Grosjean között, de minden rendben ment.

A vezető csoport egyetlen versenyzőjeként Power a Firestone két gumikeveréke közül a keményebbik, a nem jelölt fekete gumikon kezdte a versenyt. McLaughlin, Herta, VeeKay és társai a piros jelzésű lágy gumikon teljesítették az első stintet.

A VeeKay volt az első, akinek gondjai akadtak a lágy gumikkal, amelyek 2021-hez képest még lágyabbak lettek. Tapadás hiányában a hollandot megelőzték. Power viszont a kemény gumikkal jött előre. Miután megelőzte VeeKayt, Hertát is lecsípte, és üldözőbe vette az élen álló Penske csapattársát, McLaughlint.

Csak egy sárga – Csak Alexander Rossi maradt kint

A 25. körben volt az első sárga, és ez volt az egyetlen sárga. David Malukas, a 2022-es IndyCar mezőny hat újoncának egyike, a Coyne Hondával a 3-as kanyarban letért a pályáról, és a gyors jobbos kanyar kijáratánál a falnak csapódott. A sárga jelzésű boxkiállásnál McLaughlin alig védte meg pozícióját Powerrel szemben. Ami a gumikat illeti, a második etapra megfordultak a táblák: McLaughlin és sokan mások a fekete, Power a piros abroncsokon.

Először azonban már nem McLaughlin, hanem Alexander Rossi (Andretti-Honda) állt a mezőny élére. A 13. helyről indulva a pályán maradt, és az újraindításnál az élre állt több olyan versenyző előtt, akik a zöld jelzés alatt hajtották végre első boxkiállásukat, és ezért a sárga időszak alatt az élre kerültek, akárcsak Rossi.

A 37. körben az élen álló Rossi első boxkiállására érkezett zöld jelzés alatt. A Ganassi sztárja, Scott Dixon vette át az irányítást, aki hat IndyCar-címet szerzett, de egyetlen szentpétervári győzelemmel sem büszkélkedhet. Féltávnál Dixon és közvetlen üldözői is zöld jelzés alatt álltak ki a boxba. Ennek a csoportnak ez volt a második megálló. De mivel még 50 kör volt hátra, egyértelmű volt, hogy két megállóval nem fogják tudni végigcsinálni a távot.

Rinus VeeKay kockázatos, két megállóval

De Rinus VeeKay pontosan ezzel próbálkozott. A holland a vörösökön teljesített nehéz első etapja után több mint 40 kört vezetett a feketéken, és csak a 62. körben állt meg másodszor is, amikor már vezetőként állt meg a zöldek alatt. Ezzel pedig szorult helyzetbe hozta McLaughlint, Power-t és társait.

Mert Dixon három megállós stratégiájával ellentétben McLaughlin, Power és társai két megállós stratégiát követtek. A tavalyi bajnok Alex Palou és a tavalyi győztes Colton Herta azonban a verseny második felének elején a két Penske-pilóta közé hajtott. Mindketten elkapták Power-t, amikor gondjai voltak a lágy gumikkal.

Nem sokkal azután, hogy VeeKay megtette második megállását, a McLaughlin, Palou, Herta és Power alkotta csoport is zöld jelzéssel érkezett a második megállásra. Ezt követően ismét Dixon állt az élre, de ismét meg kellett állnia, akárcsak Patricio O’Wardnak (McLaren-Chevrolet).

A sorrend a következő volt: Dixon, O’Ward, McLaughlin, Palou, Power, VeeKay. Közben Herta veszített néhány pozíciót. A második boxkiállást a tervezettnél korábban kellett megtennie, mert az első megállásnál nem töltötték fel teljesen az üzemanyagtartályt.

A vezető Dixon 22 körrel a vége előtt bejött a harmadik megállásra. O’Ward már korábban is benne volt ebben az ügyben. Így visszaállt az eredeti sorrend, és a pole-t megszerző McLaughlin állt az élre. A verseny utolsó etapjára pedig egy versenyző kivételével mindenki a kemény gumikat választotta.

A késői körök megizzasztják McLaughlint

McLaughlin néhány másodperccel vezetett. Ám 13 körrel a vége előtt hirtelen eltűnt az előnye. Az ok nem vezetési hiba volt, hanem az, hogy a körözni készülő Jimmie Johnson (Ganassi-Honda; 23.) néhány másodpercébe került a Penske-pilótának. Ezzel szemben Johnson Ganassi csapattársa, Palou, éppen Johnson Ganassi csapattársa került McLaughlin lőtávolságába.

Power, aki ismét Palou-t üldözte, néhány körrel később szintén úgy érezte, hogy Johnson feltartja. A hétszeres NASCAR-bajnok, aki McLaughlinhoz hasonlóan a második IndyCar-szezonját vezeti, a verseny utolsó etapjában egyedül a lágy gumikon versenyzett.

Három körrel a vége előtt Palou már McLaughlin nyomában volt, Power pedig három másodperccel lemaradva. Az utolsó kör elején McLaughlin közvetlenül előtte volt az Andretti újonca, Devlin DeFrancesco is, aki szintén a lekörözésre készült. McLaughlin nem tudta megelőzni őt, de sikerült Palou előtt maradnia, így megszerezte első IndyCar győzelmét.

Scott McLaughlin és Alex Palou mögött Will Power ért célba harmadikként. Rinus VeeKaynak a végén kockázatos stratégiája után üzemanyaggal kellett spórolnia, így Colton Herta (4.) és Romain Grosjean (5.) megelőzte.

Scott Dixon volt a legjobb helyen, a P8-ban a három boxkiállást végrehajtó pilóták közül. Másrészt Alexander Rossi stratégiája a hosszú első stint-tel nem jött be. Csak a 20. helyen végzett.

A mezőny hat újonca közül a legjobb helyen Christian Lundgaard (Rahal-Honda) végzett, aki a P11-es rajtszámmal éppen csak lemaradt a top10-ről. A baleset miatt korán kieső David Malukas mellett csak Dalton Kellett (Foyt-Chevrolet) nem ért célba. Az ő esetében egy műszaki hiba volt az ok.

Következő állomás: Texas Motor Speedway, mint első ovál 2022-ben

A 2022-es IndyCar-naptár második futama három hét múlva (március 20-án) a Texas Motor Speedway-en lesz Fort Worthben. Ott a hat újoncból öten debütálnak majd az IndyCar oválon: Kyle Kirkwood, David Malukas, Devlin DeFrancesco, Christian Lundgaard és Callum Ilott. Lundgaard és Ilott számára ez lesz az első ovális versenyük, mivel nem az Indy Lights sorozatból érkeztek.

Jimmie Johnson számára ez minden lesz, csak nem pályafutása első ovális versenye három hét múlva, de mégis ez lesz az első ovális futam IndyCar-pilótaként. A 2021-es újonc szezonjában kihagyta az oválokat. Romain Grosjean viszont már 2021 augusztusában, St. Louisban debütált az oválon. Scott McLaughlin pedig 2021 májusában, az oválpályás debütálásán (éppen Fort Worthben) közvetlenül a P2-ben végzett.

A szentpétervári mezőnyből egyedül Tatiana Calderon nem indul Fort Worthben, mivel ő az egyetlen a hatfős 2022-es újonc csoportból, aki kihagyja az oválokat.