събота, май 4, 2024
HomeFootballОбръщане на изоставането: Лукаку, Дибала и Спинацола спасяват Рома

Обръщане на изоставането: Лукаку, Дибала и Спинацола спасяват Рома

В началото на годината Рома, с треньор Жозе Моуриньо, трябваше да преодолее голямо препятствие. Въпреки това „джалоросите“ обединиха усилията си, за да победят втородивизионния Кремонезе в турнира за купата

През последния сезон на Серия А през 2022/23 г. AS Roma и US Cremonese се срещнаха два пъти в редовния сезон – след равенство 0:1, през втората половина на сезона аутсайдерите дори спечелиха с 2:1, за да отпаднат в крайна сметка.

Двата клуба се срещнаха отново в 16-ия кръг на Копа Италия – и аутсайдерите, които в момента са се върнали в надпреварата за промоция в Серия Б, се показаха като стабилни, с изненадващо малко опити за контраатака и като цяло без страх на римските си домакини на шумния Stadio Olimpico.

Истината обаче беше, че столичният тим, чийто състав се беше променил след неотдавнашното поражение с 1:0 от рекордния шампион Ювентус (Манчини и Дибала, наред с другите, бяха почиващи), задаваше тона, владееше много топката и упражняваше натиск. На капитана Пелегрини, движещата сила Ел Шаарауи и нападателя Лукаку обаче често им липсваше последният пас, крайното постоянство. Имаше и лош късмет: Белоти за малко да пропусне (5-та минута), преди опитът за пряк свободен удар на Пелегрини да бъде осуетен от силна намеса на стража Юнгдал (17-та минута), Белоти не успя да засече с глава в мрежата от близко разстояние, а Пелегрини стреля в напречната греда веднага след това (27-ма минута).

Опс, Рим са изненадани

След това домакините бяха ударени в гръб и трябваше да се примирят с няколко освирквания от трибуните. Грижовните, сивият отбор, отбелязаха с първия си реален шанс. След дълго вкарване и непоследователна работа в защита на римляните нападателят Цаджут получи топката в средата на дясната част на наказателното поле и умело я засече от леко остър ъгъл покрай вратаря Свилар, който тази вечер заместваше почиващия редовно Руи Патрисио в полето на AS (37′).

Ето защо беше необходима демонстрация на сила срещу гостите от Кремона, които от този момент нататък бяха дълбоко в терена и също си помогнаха с някои прекалени единоборства. И дълго време изглеждаше така, сякаш подопечните на Моуриньо няма да могат да се справят. Наред с всичко останало Лукаку не успя да прокара топката покрай вратаря Джундал след прекрасен пас на Дибала (47′).

Лукаку и Дибала вкараха решителните голове

На римския тим, който беше ротиран със свежи кадри – включително първоначално почиващия редовно Дибала, бившия играч на Леверкузен Азмун и крилото Спинацола – обаче тепърва предстоеше да изживее своите (късни) моменти. Един от тях дойде в 77-ата минута: Азмун бе подгонен от изнасящия топката Дибала, който на свой ред подаде перфектно за Лукаку. Този път „Големия Ром“ остана ледено студен и реализира в долния ляв ъгъл за знаменитото 1:1.

Малко по-късно Спинацола, който беше твърде бърз за своя опонент Серникола, веднага получи дузпа след явен контакт, която Дибала реализира неудържимо в долния десен ъгъл (85′). В крайна сметка Рома успя да удържи крехката преднина от 2:1, не допусна нищо в защита и дори пропусна възможността да направи 3:1, когато Ел Шаарауи не успя да уцели празната врата от далечно разстояние, защото американският вратар Джундал беше излязъл напред (90.+5).

Защо римляните изобщо имаха домакински мач в този 16-и кръг на Копа Италия, се дължи на формата. След сезон 2007/08 г. и значителна промяна, година след година в купата всъщност участват само клубове от първа и втора дивизия. На всичкото отгоре осемте най-добри клуба от Серия А от предходния сезон винаги достигат до 16-ия кръг – всеки от тях с домакински мачове.