неделя, май 19, 2024
HomeMotorsportsНекролог на Тони Брукс: Почина последният победител в Гран при през 50-те...

Некролог на Тони Брукс: Почина последният победител в Гран при през 50-те години на миналия век

С Тони Брукс почина един от най-великите състезатели на 50-те години на миналия век – Поглеждаме назад към уникалната кариера на британеца

Формула 1 скърби за смъртта на Тони Брукс. Бившият британски автомобилен състезател почина във вторник на 90-годишна възраст. Той е последният жив победител в състезание от Формула 1 от 50-те години на миналия век.

Президентът и главен изпълнителен директор на Формула 1 Стефано Доменикали отдаде почит на Брукс, като заяви: „Той беше част от специална група пилоти, които бяха пионери и разширяваха границите във времена на голям риск. Той ще ни липсва и мислите ни са със семейството му в този момент.“

Започнал клубни състезания през 1952 г., Брукс се присъединява към екипа на Aston Martin за спортни автомобили само две години по-късно след впечатляващи тестове. Става известен, когато през 1955 г. печели Голямата награда на Сиракуза за Connaught, която не се брои за шампионата, докато все още учи стоматология.

Това беше първото му каране в съвременен автомобил от Формула 1 и първата победа в Гран при на Великобритания на британски автомобил от 31 години насам.

След кратък престой във все още неспокойния отбор BRM, който включва огнена катастрофа на Силвърстоун, Брукс се премества във Vanwall и сформира британски суперотбор във Формула 1 със Стърлинг Мос и Стюарт Люис-Еванс.

След второто място в Гран при на Монако през 1957 г. зад Maserati на Хуан Мануел Фанджо, Брукс катастрофира на Льо Ман, докато кара за Aston Martin. Имал е късмет, че е оцелял, но все още е страдал, когато през 1957 г. участва в Гран при на Великобритания в Айнтри със своя Vanwall.

Триумф на Нюрбургринг през 1958 г.

Той беше на шесто място, когато автомобилът на Мос получи проблеми. Брукс беше заменен и Мос пое управлението. Той постигна една от най-известните си победи, като за първи път британски автомобил спечели състезание от Световния шампионат.

Мос беше категоричен номер едно във Vanwall (и Aston) и имаше приоритет при техническото оборудване, което означаваше, че Брукс рядко можеше да подобри собствения си автомобил по време на състезателен уикенд. Но той играеше блестящо в отборната игра и често блестеше, когато Мос имаше проблеми.

Това е очевидно през 1958 г., когато Брукс печели три състезания – на Спа, Нюрбургринг и Монца. Брукс смята за най-велика победата си в Гран при на Германия, в която изпреварва Фераритата на Майк Хоторн и Питър Колинс, който за съжаление загива по време на преследването.

Мос печели четири пъти, а Вануол печели първата титла при конструкторите през 1958 г. В шампионата на пилотите Мос отстъпва на Хоторн с една точка. Нещата можеха да се развият по различен начин, ако Брукс не беше получил повреда в двигателя, когато беше в състояние да попречи на Хоторн да спечели така необходимото второ място на финала.

През 1959 г. Брукс се премества във Ferrari и става безспорен лидер на отбора, в който са още Фил Хил и Дан Гърни. Двете победи го вкарват в борбата за титлата с Джак Брабам (работи с Купър) и Мос (Роб Уокър Купър).

Отмяната на Гран при на Белгия и повредата на съединителя на старта в Италия лишиха Брукс от важни точки в шампионата. И двете състезания щяха да са подходящи за мощните Ферари с преден двигател. Така той се включи в решаващото състезание в Себринг само с минимални шансове за титлата.

Много успехи далеч от Формула 1

Сблъсъкът със съотборника му Волфганг фон Трипс и последвалото спиране в бокса – Брукс не искаше да поема излишни рискове – означаваха, че в най-добрия случай той може да завърши само трети. Това означава, че той завършва на второ място след Брабам.

След това е трудно да се постигне успех. Освен това Брукс не беше привърженик на преминаването към машини със задно разположен двигател. През 1960 г. събира точки с отбора Yeoman Credit Cooper. В последния си старт в Световния шампионат с BRM в САЩ през следващата година той се класира на подиума, след което се оттегля от спорта.

Извън Формула 1 Брукс е един от водещите пилоти в областта на издръжливостта. През 1957 г. печели Гран при на Спа за спортни автомобили и 1000 километра на Нюрбургринг с Aston Martin DBR1, като във второто състезание участва с Ноел Кънингам-Рийд.

През 1958 г. печели Tourist Trophy в Гудууд заедно с Мос, след което преминава във Ferrari, с което успехът при спортните автомобили е трудно постижим.

Благодарение на добрия си усет и преценка Брукс е особено впечатляващ на наистина сложните писти. И вероятно е бил по-добър състезател от първия британски световен шампион Хоторн. Шестте му победи в световния шампионат и 10-те му класирания на подиума са само в 38 старта.

Тихият и скромен Брукс е един от най-добрите пилоти, които никога не са ставали световни шампиони. Смъртта на последния победител в Гран при от 50-те години на миналия век бележи края на една епоха.