сряда, април 17, 2024
HomeChampions LeagueМюлер: "Тогава нямаше да имаме розови времена..."

Мюлер: „Тогава нямаше да имаме розови времена…“

Вторият етап от 16-ия кръг срещу РБ Залцбург бележи началото на горещата фаза на сезона за ФК Байерн. Елиминирането след 1:1 в първия мач би било фатално, но и треньорът Юлиан Нагелсман, и Томас Мюлер виждат този натиск от положителната страна.

С премахването на правилото за головете в гостуванията изходната позиция е ясна: ФК Байерн се нуждае от победа срещу австрийския шампион за 20-ото си участие в четвъртфиналите на висшата лига. „Наясно сме с отговорността, с това, което е заложено на карта утре. Но аз гледам на това от гледна точка на това, което можем да постигнем“, каза Томас Мюлер на пресконференцията в понеделник следобед. Неговото допълнение: „Ако успеем, сезонът може да бъде изключително добър.“ Нагелсман също е оптимист: „Не очаквам да бъдем елиминирани, ако покажем подходящо представяне.“

А ако се обърка? „Тогава сезонът вече не е специален за нас, можеш да се изкажеш толкова далеч“, казва Нагелсман, а Мюлер казва: „Тогава няма да имаме розови времена във ФК Байерн.“ Ключът, наред с ефективното нападение, ще бъде избягването на грешки в защита, управлението на риска, както го нарича Мюлер. „Имаме нужда от по-добро усещане за зоните, в които търсим рисковото, сложното, игривото решение и в които е по-добре да не го правим.“ В тениса може да се говори за непредизвикани грешки, ненужни грешки, с оглед на едно или друго подхлъзване в близкото минало. „Те ни създават проблеми“, казва Мюлер. Нагелсман задава на себе си и на екипа си въпроса: „Колко риск поемаме, колко загуба на контрол имаме в резултат на това?“ Разходка по въже, особено след като остава претенцията на ФК Байерн да реши по-голямата част от мача игрово.

Добрата новина от гледна точка на Байерн: Мануел Нойер ще се завърне на вратата след добра четириседмична почивка след операция на менискуса, „ако няма реакция през нощта“, както леко квалифицира Нагелсман. Националният вратар взе участие в последната тренировка. Треньорът не разкри повече подробности за състава, като заяви, че винаги на първо място ще бъдат единадесетте играчи в най-добра форма, а след това ще се подреди съперникът. Той остави отворен въпроса дали Лерой Сане ще бъде сред избраните с „уайлд кард“ след два мача, но каза: „Ако сега трябваше да се подредя, той щеше да започне.“

Мюнхенският отбор се отнася с уважение към съперника си от Залцбург, но Мюлер също така е доста положително настроен към равенството 1:1 в първия мач: „Заради ранния дефицит изглеждаше, че сме уязвими. Но по-скоро съдя за това как ги надиграхме и доминирахме през последните 40, 50 минути. Нагелсман очаква, че РБ ще иска да стресне Байерн в ранните етапи, като заяви, че неговият отбор ще трябва да поддържа темпото през 90-те минути. „От години те имат добър отбор с ясна идея, дори след като спечелят топката, и не са толкова лесни за защита.“ За да стигне до четвъртфиналите, отборът му ще трябва да играе по-добре, отколкото в Залцбург. В зависимост от хода на играта – над 90 или дори 120 минути.