неделя, април 28, 2024
HomeFootballМбапе призовава за "минимално самоуважение" след четвъртото поредно поражение навън

Мбапе призовава за „минимално самоуважение“ след четвъртото поредно поражение навън

0:3 в Монако, включително и без мотивация, беше четвъртото поредно поражение на ПСЖ навън. След мача капитанът Маркиньос също намери ясни думи („най-лошият мач за сезона“), а треньорът Почетино говори за „позор“.

Още преди поражението от Реал Мадрид във втория мач (9 март) стана ясно, че в момента парижани се представят изключително зле на други стадиони: На 19 февруари те допуснаха три гола през първото полувреме в Нант, който в момента се намира в средата на таблицата в Лига 1, и загубиха с 3:1, включително с пропусната дузпа от Неймар.Тази тенденция продължи и в Ница (0:1), един от отборите, които сега дебнат за нови пропуски на ПСЖ в Лига 1 – и може би все пак ще се борят за титлата във Франция.

За Париж също загуби с 0:3 в Монако през уикенда. Това беше поражение номер 4 подред. Това вероятно беше и най-слабото и немотивирано представяне на ПСЖ досега през сезона. Дори капитанът Маркиньос заяви пред L’Equipe: „Ако продължаваме да се представяме по този начин, е ясно, че титлата е в опасност.“ Бразилецът определи представянето на парижани в Княжеството като „най-лошия ни мач през годината“ и заяви, че ПСЖ не може просто да захвърли всичко сега.

С това тревожно изказване Маркиньос сякаш почти забравя факта, че неговият отбор, поне в Лига 1, продължава да води в таблицата с дванадесет точки, дори и след изключително важната домакинска победа на Марсилия с 2:1 над Ница, която сега е съответно втора и четвърта. OM все още играят в Parc des Princes себе си (17 април), но в момента изглежда по-вероятно, че друг конкурент ще дойде под въпрос, ако, с девет игри, оставащи и формата на PSG пада, нещата не се получи поне малко вълнуващо отново: Stade Rennes. Бретонците спечелиха всичките си последни пет мача в Лига 1 с голова разлика 20:6 (!) и изостават на 13 точки от ПСЖ.

0 точки и 2:10 гола в четири мача – рекордът на ПСЖ като гост напоследък

Килиан Мбапе също така имаше драстични думи за Amazon Prime относно мотивацията за останалата част от сезона, след като ранният шанс да спечели първата титла в Шампионската лига, за която копнееше от много сезони, беше загубен само за едно полувреме: „Трябва да уважаваме себе си, да уважаваме привържениците, семействата си и близките си. Трябва да уважаваме себе си, ако имаме поне минимално самоуважение. Това беше мач, в който това липсваше (…).“

Парижанинът, който вероятно все още е в най-добрата си форма при поражението от Монако, също така изтъкна, че от негова гледна точка хората винаги ще помнят Шампионската лига и почти няма значение да спечели 8 или 9 на 0 в лигата. Но през целия сезон в Лига 1 ПСЖ има само 25 точки в 15 мача на други стадиони. Те дори не са спечелили половината от всички мачове (седем). В Шампионската лига те дори не успяха да спечелят в четирите си мача далеч от дома – в груповата фаза в Брюж (1:1), Лайпциг (2:2) и Манчестър (1:2), преди да се появят на „Бернабеу“ в Мадрид (1:3).

Дори и собственият му треньор да използва следните думи и да не изрече обичайната за него пиарска реч, човек знае, че ситуацията в Париж в момента е повече от напрегната, а може би вече е прекипяла: „Да, това е неприемливо. Не можем да започнем играта по този начин. Жалко е, защото сме конкуренти. Трябва да гледаме напред и най-накрая да оставим разочарованието от Шампионската лига зад гърба си, като не забравяме да дадем най-доброто за себе си и за клуба, за институцията“, заяви Маурисио Почетино на пресконференцията след мача с Монако.

Давайки най-доброто на самите играчи, на клуба и на институцията – вече се носят слухове дали треньорът и колко от играчите все още ще бъдат виждани в парижкия екип от началото на юли. „Le Parisien“, например, от няколко седмици съобщава, че Почетино и ПСЖ ще се разделят през лятото; освен местонахождението на Мбапе, наскоро изглеждаше, че и това на Лионел Меси е под въпрос.