петък, май 17, 2024
HomePremier LeagueЛивърпул се противопостави на шансовете - следобедът на Вегорст, който трябва да...

Ливърпул се противопостави на шансовете – следобедът на Вегорст, който трябва да забравим

Ливърпул продължи победния си ход с колеблива, но в крайна сметка убедителна победа с 1:0 в долната част на Бърнли. Носителят на Купата на Африка Мане участва в решаващата сцена по случай годишнината си.

ФК Ливърпул излиза срещу Интер Милано в последния 16-и кръг на Шампионската лига с шест поредни победи. В неделя следобед „червените“ продължиха да се надпреварват при неудобни обстоятелства в гостуването си на намиращия се в дъното на таблицата ФК Бърнли.

Победителят в Купата на Африка Мане беше в стартовата единайсеторка на Ливърпул, въпреки че Юрген Клоп всъщност го беше предвидил като „уайлд кард“. Но тъй като Диого Жота се бореше с конски крак, треньорът предпочете да остави португалеца на пейката – и не съжаляваше за това решение.

Мане, който изигра 250-ия си мач във Висшата лига (103 гола), беше най-изявеният играч на Ливърпул в едно неспокойно първо полувреме. В дъждовните и най-вече ветровити условия – флагчетата на корнерите се огъваха, а на моменти неподвижните топки просто се търкаляха – Бърнли успяваше да застане зад задната линия на Ливърпул изненадващо често.

Weghorst не успява да се справи един на един – Мане подготвя гола на Фабиньо

Най-добрите шансове за домакините, които нямат победа от октомври насам, бяха пропуснати от Вегорст (22-ри) и Родригес (28-ми). Бившият играч на Волфсбург се провали в единоборство с Алисон след контраатака, която бе създадена само защото Вегхорст бе издърпал крака на Салах от предходния корнер на Ливърпул. Въпреки проверката на VAR, на Ливърпул беше отказана ретроспективна дузпа.

На отсрещния фланг Поуп направи две силни спасявания – срещу ниския удар на Кейта от 16 метра (21-ви) и удара на Мане от пряк свободен удар (29-ти) – но в крайна сметка беше победен: Мане открадна от Мий и продължи ъгъла на Александър-Арнолд в петте метра, където Фабиньо показа най-голяма увереност (40-ти). Шестокласникът вкара петия си гол в осмия си състезателен мач през 2022 г.

След почивката Ливърпул успокои играта – Вегхорст е контузен

Дори и с щастлива преднина зад гърба си, Ливърпул не изглеждаше по-уверен след почивката, като липсата на концентрация се прокрадваше в играта на втория в класирането от време на време. Клоп реагира, като включи Тиаго (вместо Хендерсън, 59 г.), а отборът му всъщност успя да успокои играта и да държи Бърнли далеч от собствената им врата.

Клоп вкара Диого Жота вместо Мане, както беше планирано (67-ата минута), а срещу него Шон Дийч направи непланирана смяна за Вегхорст (75-ата минута): холандецът, безпомощен пред вратата, беше контузил левия си крак в голова схватка и така най-накрая изживя един забравен следобед.

Ливърпул пропусна решителното 2:0 (80./86.), но с лекота донесе заслужената победа навън. Изоставането от лидерите Манчестър Сити остава девет точки, като „червените“ все още имат да наваксват. Бърнли вече няма победа в единадесет мача и остава на дъното на таблицата, но е изиграл поне два мача по-малко от съперниците си за изпадане.