сряда, май 15, 2024
HomePremier LeagueЛивърпул размаза МанЮнайтед - специални аплодисменти за Кристиано Роналдо

Ливърпул размаза МанЮнайтед – специални аплодисменти за Кристиано Роналдо

ФК Ливърпул продължава да оказва натиск върху Манчестър Сити в надпреварата за титлата: във вторник „червените“ размазаха Манчестър Юнайтед и засега водят в класирането. Кристиано Роналдо отсъстваше, но все пак изигра важна роля.

За Ливърпул ставаше дума за изпреварване в надпреварата за шампионската титла, а за Юнайтед – за важни точки в борбата за местата в Шампионската лига. Особено след горчивото поражение с 5:0 в първия мач, МанЮнайтед също имаше какво да наваксва при своите съперници. Освен върху спортната експлозивност обаче играта се фокусира и върху личния удар върху Кристиано Роналдо.

По отношение на персонала треньорът на LFC Юрген Клоп извади Конате и Кейта от стартовата единайсеторка след поражението с 3:2 в полуфинала за Купата на Англия срещу Манчестър Сити. Вместо тях започнаха Матип и Хендерсън. Треньорът на Юнайтед Ралф Рангник направи четири промени в сравнение с победата с 3:2 над намиращия се на дъното Норич Сити. Трикратният шампион Кристиано Роналдо не участва в мача след смъртта на новороденото си дете близнак. Санчо, Алекс Телес и Лингард също бяха на пейката за момента. Вместо това Рашфорд, Матич, Уан-Бисака и Джоунс започнаха от самото начало. Червените дяволи също така използваха бек-линия от трима души, която почти изцяло създаваше проблеми.

Ливърпул контраатакува светкавично – Погба е принуден да напусне рано

В петата минута Салах се освободи след чудесна комбинация с едно докосване и подаде на по-добре позиционирания Луис Диас в петте метра за ранна преднина. Две минути по-късно тълпата се развълнува: В подкрепа на Кристиано Роналдо публиката аплодира заедно и посвети мислите си на португалския голмайстор. Следващият удар за ManUnited последва на терена в началната фаза: Погба напусна терена и бе заменен от Лингард (10-и).

Дори и с новия играч, отношението на „червените дяволи“ продължава да не се променя. Езикът на тялото не беше на ниво и всички качества, които липсваха на Юнайтед, бяха налице в отбора на домакините. Ливърпул атакуваше, превключваше бързо след спечелването на топката и създаваше проблеми на защитата на Юнайтед, така че беше само въпрос на време да вкара отново.

Магическият пас на Мане подкопава Юнайтед

След като Фабиньо бе пробил въздушна дупка, когато бе свободен (18-и), Салах покачи на 2:0 (22-и) след мечтания пас на Мане. По този начин египтянинът сложи край на страданието си от шест мача без гол. През цялото първо полувреме Ливърпул държеше Юнайтед в собственото им наказателно поле, но иззе част от темпото на играта. Когато обаче Ливърпул се насочи към нея, тя веднага стана опасна. Такъв беше случаят в 35-ата минута, когато Луис Диас вкара гол, но беше в наказателно поле.

Червените дяволи изглеждаха по-уверени след почивката, но Ливърпул все още контролираше играта. С включването на Санчо и преминаването към защита от четирима души отбранителната конструкция поне изглеждаше малко по-стабилна. И когато Ливърпул изгуби част от магията на първото полувреме, Юнайтед възвърна смелостта си. Първият голям шанс бе пропуснат от Еланга (64-та минута), който бе подготвен от Жокера Санчо, който вдъхна нов живот в играта на гостите.

United хвана студ: Мане с предварително решение

В средата на първата фаза на мини-натиск на Рангник Ливърпул превключи по образцов начин и осигури предварителното решение в лицето на Мане (68-и). Сенегалецът вкара за 3:0, въпреки че преди това „червените“ изглеждаха малко уморени.

В заключителната фаза Ливърпул пресече усилията на Юнайтед още в зародиш и вкара чрез Салах за 4:0, след като Магуайър бе отворил пролуката и направи лесен пропуск (85). По този начин ФК Ливърпул се измъкна временно от първото място и същевременно намали надеждите на големите си съперници за участие в Шампионската лига.

Два отбора отново са изправени пред важни мачове този уикенд. В събота „червените дяволи“ са домакини на прекия си съперник „Арсенал“ (13.30 ч.) в надпреварата за местата, даващи право на участие в турнира за Купата на европейските шампиони. Ден по-късно Ливърпул е домакин на ФК Евертън в мърсисайдското дерби (17.30 ч.).