петък, март 29, 2024
HomeLa LigaЛевандовски пропуска дебют - но го решава в добавеното време

Левандовски пропуска дебют – но го решава в добавеното време

ФК Барселона не показа реакцията си след отпадането от Шампионската лига и въпреки това продължи победната си серия в Ла Лига. Късната победа с 1:0 при гостуването във Валенсия отново бе осигурена от Левандовски.

Мечта за Шампионската лига? От сряда определено е изключено! Но титлата в Ла Лига продължава да съществува – благодарение на Левандовски. Когато феновете на „Реал“ вече бяха потрили ръце в събота вечер, полският голмайстор нанесе ледения си удар на „Местала“. В 17-ия си мач за Барселона Леви вкарва 18-ия си гол. А секундите непосредствено след последния съдийски сигнал показаха колко важно е било това. Професионалистите от Барса се радваха и се прегръщаха – най-вече Левандовски, тяхната застраховка живот.

Дълго време обаче изглеждаше, че Барселона отново ще загуби след две убедителни победи в испанското първенство. Не и с Левандовски.

Но първо: Ансу Фати беше единственото ново попълнение в стартовата единайсеторка, което създаде някаква опасност за „блауграна“ през първия период. Но първо испанецът не успя да се разпише срещу вратаря Мамардашвили, а след това предполагаемият му дебютен гол бе правилно отменен заради засада (13-и, 23-и).

Левандовски, който досега почти не се беше появявал на терена, направи своята премиера секунди преди почивката. Бившият голмайстор на Бундеслигата щеше да вкара първия си гол в Ла Лига с глава само на сантиметри от него. В 44-ата минута обаче топката се удари в гредата. При контраатаката централният защитник на Валенсия Габриел Паулиста имаше първия реален шанс за домакините, но ударът му с глава мина покрай вратата на германския страж Тер Стеген отляво (45.+2).

Пет минути след смяната на края стадионът Местала за първи път полудя. След центриране отдясно топката се плъзна към втората греда, където Самуел Лино я избута над линията. След намесата на ВАР обаче голът беше оправдано отменен, тъй като Маркос Андре беше докоснал топката с ръка частица от секундата по-рано.

Garcia и Koundé заменени с контузии

При смяната на трима души (57-ата минута) недоволството на старши треньора на FCB Хави се усети. Но в резултат на кадровия рошав преход в играта на каталунците не настъпи истинска промяна. Вместо това четвърт час преди края на мача Хави си скубеше косите, защото вторият централен защитник на вечерта Кунде трябваше да напусне терена контузен. След 42 минути Маркос Алонсо вече беше заменил контузения Гарсия.

Шест минути преди края треньорът на Барселона на два пъти се закани да вкара гол, но първо Феран Торес – подобно на Модест срещу Байерн – се пресегна за топката, а след това Рафиня фатално открадна топката от връхлитащия Левандовски (84-та). В 3-ата минута на добавеното време, когато феновете на гостите от Каталуния вероятно вече се бяха предали, именно Левандовски измъкна главата на Барса от примката. Lewy“ артистично насочи кръста на Raphinha в долния десен ъгъл на втората греда.

Ако Левандовски пропусне да вкара гол… До почивката за Световната купа на Барселона предстои безсмисленият мач от ШЛ срещу Виктория Пилзен във вторник, както и важните мачове от първенството срещу Алмерия (Н) и Осасуна (А).