четвъртък, март 28, 2024
HomeUEFAЗащо Сеоане има право да се притеснява

Защо Сеоане има право да се притеснява

При ласкавото поражение с 2:3 в Бергамо Байер показа очевидни слабости, а треньорът Херардо Сеоане реагира почти твърде късно.

Сеоан беше недоволен. Наистина сте недоволни. Защото въпреки малкото поражение (но само) по отношение на резултата, Байер не е избягал с черно око с 2:3 в Аталанта Бергамо, а по-скоро с леко сътресение.

Във всеки случай явната непълноценност на неговите единадесет вероятно ще причини на треньора значителни главоболия по отношение на втория етап. В края на краищата Сеоане заяви, че е „притеснен от това, което се случи на терена“.

Всъщност това, което се случи след красиво изиграната преднина и осемте доминиращи минути на Werkself, беше всичко друго, но не и повишаване на увереността. В края на краищата Байер преживява повтарящ се кошмар.

След грешни пасове и тактически грешки отборът се разпадна в защита на отделните си части. Само през първото полувреме Байер бе изведен три или четири пъти по една и съща схема: Многократно десният бек Джереми Фримпонг се опитваше да пресира или да атакува противника по-рано по фланга – отваряйки пространства отзад за нападателите на Бергамо да се развихрят.

За разочарование на защитника и централен защитник Джонатан Тах, който многократно бе принуден да бяга и да се изправя един срещу друг с нападателя на Бергамо Луис Муриел или с левия краен бранител Давиде Дзапакоста по фланга без никаква подкрепа и бе подложен на меле от тях.

Защото за разлика от домакините, които действаха в схема 3-5-2, Байер се защитаваше само като сбор от широко разпръснати индивидуални играчи с понякога плашеща пасивност. Между 20-ата и 27-ата минута Аталанта имаше три свободни удара в наказателното поле.

„Поставят ни в изключително тежко положение“, преценява Сеоан. Изключителният Руслан Малиновски и Муриел, който почти не му отстъпваше, обърнаха мача до 2:1. Така още преди второто полувреме въпросът беше не дали Сеоан ще трябва да реагира, а как. Преминаването към задна линия от трима или петима души беше очевидният начин да се намалят пропуските. Но дори и след почивката швейцарците останаха с 4-2-3-1 – и Байер едва избегна катастрофата.

Имаше основателна причина, поради която Сеоан не реагира до по-късно. Смяната на системата той разглежда само като крайна мярка. „Това беше начин да контролираме по-добре тези плаващи нападатели, които се измъкнаха“, обясни той, но посочи, че противникът – за разлика от ФК Байерн Мюнхен в събота – всъщност не се е нуждаел непременно от това заради своята формация: „Това беше по-скоро проблем на бързото прокарване“, подчерта треньорът, „отколкото на самата система.“

И точно това е големият пъзел за Сеоан. В крайна сметка той трябваше да признае, че тази вечер младият му отбор не е способен да се учи от повтарящи се модели и да се адаптира тактически към изискванията. Дори след речта му на полувремето.

Единствено капитанът и вратар Лукаш Храдецки можеше да благодари за това, че Веркс не провали напълно шансовете си за достигане до четвъртфиналите в първия четвърт час след почивката. „През второто полувреме имахме трудно начало. Трябва да благодарим на Лукас, че запази резултата 3:1“, призна Сеоан.

Едва когато треньорът реагира на безпомощността на Леверкузен след час и премина към схема 3-5-2 с централен защитник Одилон Косуну, който влезе на мястото на централния нападател Лукас Аларио, Байер постигна известна компактност. „След това малко се поуспокоихме“, отбеляза Сеоан.

Но дали 3-5-2 наистина е решението във втория мач, който Байер трябва да спечели, предстои да разберем. В Бергамо това беше по-скоро крайна мярка, за да се избегне сериозен срив на системата.

Фактът, че Муса Диаби намали резултата на 2:3 след смяната с индивидуално изпълнение от класа, само скриваше явното превъзходство на Леверкузен на таблото. По-скоро благодарение на късмета, отколкото на уменията, Байер все още има реални шансове да достигне четвъртфиналите във втория етап. Но колективният провал в истинския смисъл на думата ще причини на Сеоан още повече главоболия.

На летището в Бергамо той дълго време анализира ситуацията, първо с треньора Патрик Шнарвайлер и анализаторите Марсел Даум и Симон Лакман, а по-късно и със спортния директор Симон Ролфес. Намирането на решение за втория етап е сложна задача. Дори закъснението от час и половина на обратния полет вероятно не е било достатъчно за това.