петък, май 3, 2024
HomeWorld Cup 2022Екстаз в Мелбърн: Австралия победи Канада и се класира за последните 16...

Екстаз в Мелбърн: Австралия победи Канада и се класира за последните 16 мача

Начинателната позиция не беше идеална за домакините от Австралия, но срещу съфаворитите от Канада Матилдас бяха решителни от самото начало и не дадоха и най-малък шанс на съперниците си. Наградата: пътуването за Световната купа продължава.

Високото напрежение беше гарантирано преди последния ден на играта в група В. Както за канадците, така и за домакините от Австралия всичко беше възможно – от това да се класират като победители в групата до това да отпаднат от предварителния кръг.

Играта съответно беше напрегната от самото начало. Канадците, с рекордьора Синклер, който замени Виенс в стартовата единадесеторка след победата над Ирландия с 2:1, натиснаха напред още от самото начало. На австралийците, също със смяна (Фаулър на мястото на Вийн) след поражението с 3:2 от Нигерия, но все още без възстановения звезден играч Кер, също не им отне много време да се разгърнат – бързите сменящи се действия бяха избраното средство тук.

Канада прави играта, Австралия – головете

Подкрепяна от домашната публика, топката за първи път се озова в мрежата след девет минути, но голямата радост се забави. Расо беше вкарал след центриране на Катли, но играчът, който предостави топката, беше отсъден в положение на офсайд. Неправилно, както показа проверката на VAR след това. Голът беше зачетен.

От този момент нататък

Канада беше подложена на натиск, като изведнъж се оказа на трето място в класирането на живо. Затова „големите червени“ увеличиха темпото, но въпреки добрите подходи и прекрасните комбинации им липсваха опасни завършвания. Австралия успяваше да защитава атака след атака – и беше ледено студена пред вратата.

Въпреки че голът на Фаулър за 2:0 (34-та), при който канадците показаха големи пропуски и безпорядък в защитната си формация, беше върнат заради тясно положение на Карпентър, това не впечатли домакините.

Расо вкара гол, Фаулър добави към тях

Само след като голът беше отменен, топката отново беше в мрежата: След изпълнение на корнер Расо вкара топката в очертанията на вратата и вкара гол, който остана в сила и след третата проверка на VAR в мача за евентуален фаул срещу вратаря Шеридан (39-ата минута).

Аплодисментите бяха съответно бурни, тъй като публиката в Мелбърн съпроводи Матилдас до почивката на полувремето, от която Канада излезе на терена с напълно обновена единайсеторка след четири промени, но продължи да показва познатите проблеми: малко или нищо не излизаше напред, а в защитата все още имаше необичайни пропуски. Първоначално ван Егмонд и Расо (51.), както и Куни-Крос (52.) не знаеха как да се възползват от това, преди Фаулър след соло на Фуорд да вкара от близко разстояние с малко късмет в гредата, за да направи 3:0 (58.).

Канада е безобидна – Катли поставя капака

Трябваше да мине едва 66-ата минута, преди канадците да стигнат до първия си опасен завършек: Жокерът Роуз обаче намери майстора си в Арнолд. Въпреки това Канада така и не се предаде: Освен един удар от разстояние на Виенс (80-ата минута), Арнолд не беше застрашен повече.

Междувременно канадците бяха изправени пред още по-голям удар: след поредната проверка на VAR за фаул на Флеминг срещу Гори, в добавеното време на мача им беше отсъдена дузпа, която Катли превърна в краен резултат 4:0. Публиката в Мелбърн успя да отпразнува място в последните 16 на родна земя, докато разочароващите олимпийски шампиони и общи фаворити Канада ще трябва да се завърнат по-рано у дома.

Следващият 16-и кръг за австралийците ще бъде точно след една седмица. Като първенец на групата те ще се изправят срещу вторите в група D в понеделник от 12,30 ч. Англия, Дания, Китай и Хаити все още са в жребия и ще играят помежду си за място в елиминационните кръгове във вторник.