сряда, май 1, 2024
HomeNBAДончич влиза в историята: 73 точки срещу Hawks

Дончич влиза в историята: 73 точки срещу Hawks

Лука Дончич изведе Далас Маверикс до победа срещу Атланта Хоукс със 73 точки. Но накрая все пак беше близо

Рекорд на франчайза, най-добър резултат за сезона, четвърти по брой точки в един мач в историята на НБА – представянето на Лука Дончич срещу Атланта Хоукс беше специално в много отношения. В миналото само вечният Уилт Чембърлейн (100 и 78) и Коби Брайънт (81) са вкарвали повече точки в един мач от словенеца. „Тези имена пред мен са специални. Невероятно е“, заяви Дончич след мача. Дончич реализира 76% от всички стрелби от игра, включително осем от 13 тройки. Разбира се, той подобри и рекорда за сезона от 70 точки, поставен наскоро от Джоел Ембийд.

В края Дончич дори беше аплодиран от феновете на „Хоукс“ – може би и защото има малка история с Атланта. Ястребите избраха сега 24-годишния играч на трето място в драфта през 2019 г. и го прехвърлиха директно в Далас.

„Чух няколко призива за MVP, което очевидно е чудесно“, каза Дончич с усмивка. „Просто бях в потока, без значение какво ми даваше защитата. През второто полувреме ме удвоиха, така че се опитах да направя някои отигравания“.

Въпреки чудесното представяне, в крайна сметка Мавс само спечелиха срещу Хоукс. Водачеството преминаваше от една ръка в друга единадесет пъти, а на почивката резултатът беше 66:66. В крайна сметка резултатът беше 148:143. Старши треньорът Джейсън Кид отрече индивидуалното представяне на Дончич да е било за сметка на отбора или на тактическите указания: „Той е планът за игра.“

„В края малко се борихме, но наистина искахме победата“, каза Дончич. Отборът му е играл страхотно, може би не в защита, но „имахме страхотно нападение“ – преди всичко благодарение на него.