четвъртък, април 18, 2024
HomeChampions LeagueДвоен удар след почивката: Barça не може да спечели в Мюнхен дори...

Двоен удар след почивката: Barça не може да спечели в Мюнхен дори с Левандовски

ФК Байерн Мюнхен за пореден път победи Барселона у дома. Барса показа много дух, особено през първото полувреме, но нямаше късмет. Двоен удар след почивката изведе рекордьорите на Германия на победния път.

И двамата треньори бяха спестили някои сили през уикенда и сега отново разчитаха на най-добрите си единадесет. Юлиан Нагелсман направи пет промени след равенството 2:2 с VfB Stuttgart, като Ернандес и Павард замениха де Лигт и Мазрауи в защита. Сабитцер, Сане и Мане влязоха на мястото на Горетцка, Тел и Гнабри (всички на пейката).

Треньорът на Барса Хави дори смени половин дузина играчи в сравнение с победата с 4:0 над ФК Кадис. Наред с други, новото попълнение на Челси Маркос Алонсо дебютира от лявата страна на защитата – в атака напред излязоха Дембеле, Рафиня и Левандовски. Последният естествено беше в центъра на вниманието преди мача, тъй като в продължение на осем години беше играл за немските шампиони и беше счупил множество рекорди.

Левандовски щеше да играе важна роля през първото полувреме. Но първо: Мюнхенци излязоха добре от съблекалнята и се приближиха до наказателното поле, но в защита изглеждаха твърде податливи на грешки заради високата преса на каталунците. Нойер спаси мач от световна класа срещу Педри в началото (9-и) – след това Барса пое контрола.

Левандовски необичайно пропуска – Сабитцер с единствената възможност

А след това в игра влезе Левандовски: полякът, изигран от Педри, имаше свободен удар в наказателното поле, но извади топката над (18-и), а малко по-късно 34-годишният играч изведе Нойер от близко разстояние (21-и).

От гледна точка на Барса преднината в този момент щеше да е напълно заслужена. Освен това в средата на първото полувреме Павар трябваше да бъде заменен от Мазрауи след единоборство в началната фаза.

Байерн несъмнено не играеше безупречно на високо ниво в бързата среща, но особено Мане беше малко нещастен и често усложняваше много действия. Най-големият и единствен шанс за Байерн преди почивката бе пропуснат от Сабитцер, който не уцели вратата от около два метра (31.).

Горецка веднага е решаващият фактор – Сане бързо вдига

Сабицер е ключовата дума, тъй като австриецът, който вече беше предупреден в началото, трябваше да отстъпи място на Горетцка при подновяването на играта. И Горетцка веднага се оказа в центъра на вниманието, принуждавайки се да изпълни ъглов удар с първия си финал: каталунците не обърнаха внимание на Ернандес, който беше свободен да кимне на първа греда (50.). Барса изведнъж се оказа под натиск – и за момента беше безпомощна. Мусиала подаде на Сане, който прокара топката покрай тер Стеген за 2:0 (54).

Барса беше шокирана и се нуждаеше от малко време, за да се възстанови. Но след това каталунците отново се разбунтуваха, а брилянтното взаимодействие на Педри с Левандовски завърши на далечната греда (63-ата минута). Следващият пропуснат шанс беше в основата на всичко, защото „блауграна“ не успя да намери път, а „Байерн“ се защитаваше докрай и не даде на Левандовски, който нямаше късмет като цяло, друга възможност.

Неприятна беше контузията на Ернандес, който седна на земята малко преди последния съдийски сигнал и след това напусна терена, подкрепян от медицинския отдел, с проблеми в слабините.

Негативната серия на Барса продължава и в Мюнхен

Това беше шестият неуспешен опит на каталунците да спечелят в Мюнхен. Барса никога не е успявала да го направи, като досега има едно равенство и пет поражения. От друга страна, ФК Байерн направи перфектен старт на сезона в Шампионската лига, като две победи и 4:0 свидетелстват за крайно убедителни изяви.

Този уикенд рекордьорите по титли на Германия са домакини на ФК Аугсбург в събота (15.30 ч.). Барселона посреща ФК Елче в събота (16.15 ч.). В последния мач от първия кръг на висшата лига Байерн посреща Виктория Пилзен на 04 октомври (18.45 ч.), а Барса се изправя срещу Интер Милано от 21.00 ч.