понеделник, април 29, 2024
HomePremier LeagueГотов за Байерн: Арсенал продължава впечатляващата си серия благодарение на Хаверц

Поради Кай Хаверц Арсенал успешно завърши генералната си репетиция за сблъсъка с Байерн, а освен това си осигури още една тройка във вълнуващата надпревара в първенството с убедителна победа с 3:0 в трудния за преодоляване Брайтън.

В Брайтън, който беше спечелил само два от последните си осем състезателни мача и трябваше да се прости с надеждите си за Лига Европа, след като изостана на 14 точки от петото място, треньорът Роберто де Зерби смени и двамата си опорни халфове и почти цялата си атака след нулевото равенство в Брентфорд. Това означаваше пет промени: Ламптей, Естудиан, Модер, Енсисо и Уелбек влязоха на мястото на Велтман, Игор, Буонаноте, Лалана и Жоао Педро.

От другата страна треньорът на Арсенал Микел Артета, който досега през 2024 г. беше събрал 28 точки от 30 възможни, направи четири промени след поражението с 2:0 от Лутън Таун: Жоржиньо, Райс, Сака и Габриел Жезус влязоха вместо Томас, Смит Роу, Нелсън и Тросард. Артилеристите поеха инициативата още от самото начало, играха добре и се движеха напред – и вкараха обещаващи голове чрез Габриел Жезус (2-ри, 13-ти, 16-ти) и Сака (12-ти) – но това беше най-доброто, което се получи.

Брайтън не е без опасност

Брайтън, от друга страна, се съсредоточиха върху играта на размени и въпреки че от време на време се затрудняваха в защита с живите и бързи като стрела лондончани, в крайна сметка до голяма степен останаха невредими – а и представляваха заплаха с точкови удари (Енсисо, 9-и, Модър, 10-и, Адингра, 17-и).

След това обаче слаба атака доведе до изоставане на „чайките“: Ламптей първоначално бе заблуден от Габриел Жезус в собственото си наказателно поле, а след това неумело издърпа бразилеца от краката му. След това Сака стреля от последвалия пряк свободен удар в левия ъгъл, за да направи резултата 1:0 – десетият от десетте наказателни удара на артилеристите през този сезон (33′).

Голът естествено играеше в ръцете на гостите. След това най-добрата защита в лигата нямаше особени проблеми да задържи „чайките“ на разстояние. Въпреки това се забелязваше и липсата на идеи в Брайтън, като само силният далечен удар на Енсисо, който Рая спаси добре (44′), повдигна настроението на артилеристите през първото полувреме.

Хавертц прави разликата

След почивката Хаверц беше този, който направи всичко ясно още в началото. Германският национал показа напористост при паса на Жоржиньо, надбяга двама души и вкара топката в мрежата, за да направи резултата 2:0 (62′). Брайтън, който беше заплашен от първо домакинско поражение след серия от 14 мача без загуба във всички състезания (8-6-0), не се предаде и продължи да се бори неуморно в този останал оспорван двубой – в крайна сметка напразно.

Малко преди края Хаверц изпрати по пътя си влезлия като резерва Тросард, който му благодари и вкара, за да оформи крайния резултат 3:0 (86′). Като цяло единадесетият мач на артилеристите в лигата без поражение (10-1-0) никога не е бил реално застрашен. В резултат на това Арсенал отново остана непокътнат в напрегнатата надпревара за титлата в английското първенство, а освен това имаше успешна генерална репетиция за първия мач от четвъртфиналите на Шампионската лига срещу Байерн във вторник. Следващата неделя на лондончани им предстои труден сблъсък с четвъртия в лигата Астън Вила (17:30 ч.), а ден по-рано Брайтън се изправя срещу ФК Бърнли (16:00 ч.).