петък, април 19, 2024
HomeBundesligaГнабри открива резултата: ФК Байерн е шампион за десети пореден път

Гнабри открива резултата: ФК Байерн е шампион за десети пореден път

Баварците са шампиони на Германия за десети пореден път! Срещу преките си съперници от Дортмунд баварците показаха всичко ясно в събота с победа с 3:1.

Треньорът на Байерн Юлиан Нагелсман направи две промени след победата с 3:0 в Билефелд: Ернандес и Коман започнаха вместо Ниансу и Сабицер (и двамата на пейката). Зюле, който ще се присъедини към BVB със свободен трансфер през лятото, първоначално беше на пейката, след като се разболя от грип.

Треньорът на Дортмунд Марко Розе беше измъчван от редица кадрови проблеми преди мача, като много играчи липсваха заради контузии. Имаше три промени в сравнение с победата с 6:1 срещу Волфсбург. Хитц започна на мястото на контузения редовен страж Кобел (травма на сухожилията), а Герейро и Райниер също се включиха в първата единайсеторка на мястото на Витсел (инфекция) и Роте (скамейка).

BVB започва енергично – и Байерн бележи

Дортмунд започна бодро на „Алианц Арена“, излезе напред в началото и очевидно се беше прицелил в нещо. Но въпреки приличната начална фаза жълто-черните не успяха да създадат никакви шансове. Баварците изчакаха известно време – и след това действаха като лидери в лигата: Горетцка свали от Кимих корнер за Гнабри, който завърши красиво с удар от воле в горния ляв ъгъл (15-и).

Lewandowski се възползва от грешка на Загаду

Fortan домакините контролираха добре играта и почти не допускаха нищо. Единствено Хааланд имаше много добър шанс да вкара, но не се възползва достатъчно и пусна топката покрай вратата отляво (27.). Байерн работеше за втория гол и след като голът на Гнабри беше отменен заради положение на засада на Коман, домакините направиха 2:0: Загаду беше поставен под напрежение и пусна грешен пас, през Кимих и Мюлер топката попадна в дясната част на шестнайсеторката в Левандовски, който с лекота вкара 33-ия си гол за сезона (34.). Малко преди почивката полякът едва не прибави нов гол, но ниският му удар мина покрай дясната греда (44-та минута). Така на почивката преднината от 2:0 се запази, а баварците явно бяха на път да спечелят титлата.

Кан от място – сложна сцена в наказателното поле на Байерн

BVB Треньорът Роуз очевидно е намерил правилните думи на почивката, защото гостите излязоха от съблекалнята много добре – и вкараха изравнителния гол. След фаул на Кимих срещу Ройс в наказателното поле беше отсъдена дузпа, която Кан реализира (52.). Вестфалци почти увеличиха резултата си, но Нойер беше нащрек срещу Реус (54). Сега играта беше напълно открита, а Левандовски пропусна (58.). Малко след това Байерн имаше късмет, защото след единоборство между Павард и Белингам нямаше дузпа. За съдията Siebert & Co. твърде малко за наказателен удар, въпреки че французинът вече удари играча на Дортмунд. Така BVB подсмърчаше при изравнителния гол и след това можеше да се радва, че не беше 1:3, Hitz направи първокласно спасяване срещу Левандовски (69.).

Musiala прави всичко ясно

След тази бурна фаза играта се успокои. Мюнхенци контролираха мача и държаха Дортмунд далеч от собствената си врата. В заключителната фаза обаче жълто-черните отново натиснаха, като Хааланд първо не успя да преодолее Нойер (80-и), а след това стреля от воле (81-и). Точно когато си помислихте, че гостите са на ръба на изравняването, мюнхенци сложиха капака: резервата Мусиала вкара сух гол за крайното 3:1 (83-та минута).

По този начин мюнхенският отбор печели десетата си поредна титла в германското първенство срещу прекия си съперник от Вестфалия – постижение, което дотогава не е било постигано от нито един отбор от първите 5 лиги. За Нагелсман това означава директна шампионска титла още в първата му година като треньор на Байерн.

Следващият мач и за двата отбора е следващата събота от 15:30 ч.: Байерн гостува в Майнц, а Дортмунд приема VfL Бохум. В спортно отношение мачът вече не е от най-голямо значение; Мюнхен със сигурност ще стане шампион, а Борусия, с осем точки преднина пред Леверкузен, почти сигурно ще завърши на второ място. Преди това обаче Борусия ще бъде домакин на благотворителен мач във вторник (18:00 ч.) срещу украинския шампион Динамо Киев.